Bu nasıl ihale?

Büyükşehir’in Karşıyaka’da yapacağı opera binası ihalesini iptal eden KİK, gerekçeli kararı açıkladı. İhaleyi kazanan firmanın yapımı devam eden projeyi iş deneyim belgesi olarak sunduğu ortaya çıktı

Bu nasıl ihale?
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 26 Nisan'da ikincisini gerçekleştirdiği İzmir Opera Binası ihalesinin Yenigün - Deda iş ortaklığının yaptığı itiraz sonucu KİK tarafından iptal edilmesinin ardından Kamu İhale Kurumu, gerekçeli kararını açıkladı. Kurumun resmi internet sitesinden yayınladığı gerekçeli iptal kararından skandal çıktı. Egeli Sabah'ın ulaştığı belgeye göre ihaleyi kazandığı duyurulan Çağdan Mühendisliğin Avusturyalı ortağı Waagner Bıro'nun, ihale dosyasına Berlin Şehir Geliştirme ve İkamet Senatosu Yönetimi tarafından yaptırılmakta olan ve halen yapımı devam eden "Berlin Devlet Operasının Rehabilitasyonu ve Temel Ekipmanları" projesinin iş deneyim belgesi ile katıldığı ortaya çıktı. İhaleye giren diğer firmaların iş deneyim belgelerini yetersiz olduğu için eleyen İzmir Büyükşehir'in, 102 milyon lira fark ile ihaleyi verdiği firmanın iş deneyim belgesini iyi kontrol edememesi 'skandal' olarak yorumlandı. KİK yayımladığı gerekçeli kararında Austrıa Stage Systems AG tarafından iş deneyimin tevsik edilmesi amacıyla komisyona sunulan belge üzerinde belgeye konu işin 2017 yılının sonuna kadar bitirilmesinin planlandığının belirtildiğini fakat, belge üzerinde belgeye konu işin bitim tarihine ilişkin herhangi bir bilgiye yer verilmediğine dikkat çekti. Waagner-Bıro Austrıa Stage Systems AG tarafından sunulan belgenin, iş deneyimin tevsiki amacına yönelik olarak kullanılabilecek belge niteliğinde olmadığını belirten KİK, Çağdan Müh. Müt. San. ve Tic. A.Ş. - Waagner-Bıro Austrıa Stage Systems AG Konsorsiyumunun teklifinin Yapım işleri ihaleleri uygulama yönetmeliğinin 39.16 maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle değerlendirme dışı bırakılması gerektiğine hükmetti.

102 MİLYON LİRALIK FARK VAR
KİK'in iptal gerekçesi kent gündemine bomba gibi düştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ihale komisyonunun ihalede teklif veren diğer 3 firmayı iş bitirme belgesi yetersiz olduğu gerekçesi ile elediği dikkate alındığında komisyonun en yüksek teklifi veren konsorsiyumun Avusturyalı ortağı Waagner Bıro'nun iş bitirme belgesindeki bu ayrıntıyı atlamış olması skandal olarak nitelendirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ilk ihalesi komisyon tarafından şartnameye uygun teklif olmadığı gerekçesi ile iptal edilen opera binası için 26 Nisan'da ikinci kez ihaleye çıkmıştı. 4 firmanın teklif verdiği ihalede komisyon, 3 firmayı şartnameye uygun iş bitirme belgesi sunamadıkları gerekçesi ile değerlendirme dışı bırakırken ihaleyi 429 milyon lira ile en yüksek teklifi veren Çağdan Mühendislik ile Avusturyalı iş ortağı Waagner Bıro'nun kazandığını duyurmuştu. O süreçte en yüksek teklif ile en düşük teklifi veren firma arasında 102 milyon liralık fark oluşması tartışmaları da beraberinde getirmişti.

BİZE ULAŞIN