Yapamadıklarını bitirmeye talibiz

Yapamadıklarını bitirmeye talibiz

Doğan, opera binası ihalesinin iptal edilmesine neden olan Büyükşehir’e tepki gösterdi. Doğan, “2019’da yapamadıkları her projeyi hayata geçireceğiz” dedi

CHP'li İzmir Büyükşehir bünyesinde kurulan komisyonun, opera binası ihalesini kazanan firmanın iş bitirme belgesindeki eksikliği atlaması büyük tepkiye neden oldu. Egeli Sabah'ın manşetine taşıdığı Kamu İhale Kurumu'nun gerekçeli kararı ilgili konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AK Partili Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu beceriksizlikle suçladı. İzmirliler olarak Başkan Kocaoğlu'ndan opera binasının ihalesini bir an önce yapıp böylesine önemli bir projeyi en kısa sürede kente kazandırmasını beklediklerini hatırlatan Doğan, "Ancak kendisinin bu işi yapabilecek yetenek ve kapasitede olmadığını biliyoruz. Maalesef Sayın Kocaoğlu'nun vizyonu da ufku da buna yetmez. KİK'in açıkladığı gerekçeli karar bir kez daha göstermiştir ki Sayın Kocaoğlu birçok projede olduğu gibi bu işi de yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Kaybeden her zamanki gibi yine İzmirli hemşehrilerimiz ve güzel İzmirimiz olmuştur" diye konuştu.

AYRI AYRI İHALE EDİLMELİ
Başkan Kocaoğlu'nun muhalefetin görüş ve önerilerine kulak tıkadığını belirten Doğan, "Bu gidişle projelendirme aşaması 10 yıl süren opera binasının inşaatı da 20 yılda bitmez. Sayın Kocaoğlu inadı bırakıp muhalefetin sesine kulak vermeli, uzmanlık isteyen bölümlerle binanın kaba inşaatı ayrı yarı ihale edilmelidir. Böylece proje rekabet koşulları tam anlamıyla hayata geçirildiği için daha ucuza mal olacak hem de proje öngörülenden daha kısa bir süre içinde kente kazandırılacaktır" dedi. İhale komisyonunun böylesine önemli bir ihalede iş bitirme belgesindeki ayrıntıyı nasıl atladığına anlam veremediğini belirten Doğan, "Opera binasının yapım süresi dikkate alındığında Sayın Kocaoğlu'nun belediye başkanlığı süresi içinde bu işi yapması mümkün gözükmemektedir. Ama Sayın Kocaoğlu hiç merak etmesin. 2019 yerel seçimlerinde İzmirli hemşehrilerimizin teveccühü ve bizlere duyacağı güvenle ile CHP'nin İzmir'deki iktidarını yıkıp AK Partili kadrolar olarak bu projeyi hayata geçirmeye talibiz" şeklinde konuştu. Yapılan son değerlendirmelerden sonra teklif veren firmalardan hiçbirinin bu işi yapacak yeterlilikte olmadığının ortaya çıktığını belirten Doğan, şöyle devam etti; "Uzun zamandır bu konu üzerinde çalışma yapıyoruz. AK Parti Grubu olarak aradan geçen süreçte ihaleler konusunda Türkiye'de otorite olmuş isimlerle ve Maliye Bakanlığı'nın ihale konusunda uzman bürokratları ile görüşmeler yaptık. Tüm bu detaylı çalışmalar sonrası Büyükşehir Belediyesi'ne ihaleyi iki aşamalı olarak yapmayı öneriyoruz. Aksi takdirde bir sonraki ihalenin de sonucu diğerlerinden farksız olacaktır."
BİZE ULAŞIN