Foça çile dolu

Gencelli ve Kozbeyli beldesindeki asfaltlanmayan ve bitmeyen yol çalışmaları vatandaşı çileden çıkardı. Yeni Foça’da ise Büyükşehir’in çevre felaketine neden olduğu iddia edildi

Foça çile dolu
İzmir'in turistik ilçesi Foça'nın Gencelli, Kozbeyli ve Yeni Foça beldeleri CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nden hizmet alamamaktan yakınıyor. Geçtiğimiz kış Gencelli Beldesi'nde kanalizasyon çalışması yapan İzmir Büyükşehir, kazılan yolları bir türlü asfaltlamadı. Durum böyle olunca beldedeki yazlıkçılar, toz toprak nedeniyle balkonlarına dahi çıkamaz oldu.

HEP AYNI CEVAP!
Gencelli Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Hakan Benel, kazılmayan sokaklarının kalmadığını ifade ederek, "Bugüne kadar defalarca yetkililerle bağlantıya geçmeme rağmen bir şey değişmedi. Her seferinde program dahilinde yapılacak deniyor. Fakat o program nedense bir türlü mahallemize uğramıyor. Yaklaşık 41 aydır mahalle muhtarlığı yapıyorum. Vatandaşın şikayetini ilgililere iletiyorum. Fakat yaranamıyorum. Benim kamyonum kepçem yok ki bozuk yolları düzelteyim" dedi. Göreve geldiğinde sokak aralarına konması için 10 adet çöp konteyneri istediğini aradan geçen 41 ay boyunca çöp konteynerlerinin bir türlü gelmediğini belirten Benel, "O çöp konteynerlerini kaplumbağaya yükleseler bugüne kadar çoktan gelmiş olurdu. Bu nasıl iş anlamadık. Herkes topu birbirine atıyor. Yaz nüfusumuz 12 bini buluyor. Sahildeki tek umumi tuvalet şikayet üzerine yıkıldı. İhtiyaç gidermek için camiye gidenler tuvalet kilitli olduğu için geri dönüyor. Durum böyle olunca vatandaş ihtiyacını denizde gidermek zorunda kalıyor. Bu da ortaya hiç hoş olmayan görüntüler çıkmasına neden oluyor" diye konuştu. Gencelli Köyü Birinci Azası Ahmet Örs de, "Mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini, yolların asfaltlanmasını istiyoruz" ifadesini kullandı. Belde sakini Sedat Güler ise "Yaz ortası oldu değişen bir şey yok. Tozdan topraktan evlerimizin balkonuna dahi çıkamıyoruz. Bir an önce yollarımızın asfaltlanmasını ve çöp konteynerlerinin konmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.KOZBEYLİ DEĞİL TOZBEYLİ!
Turistik ilçeye bir darbe de Kozbeyli'de vuruldu. Büyükşehir ekipleri Ramazan Bayramı sonrası yapımına başladığı Kozbeyli-Gerenköy arasındaki 5 kilometrelik yol çalışmasını kaplumbağa hızında sürdürünce, Kozbeyli Tozbeyli'ye dönüştü. Bitmeyen yol çalışması esnafın işlerini olumsuz yönde etkiledi. Kozbeyli'de esnaflık yapan Uğur Bayram, "İlk başlarda iki hafta hızlı çalıştılar. Sonra ekipleri başka yere kaydırdılar. Şikayet olunca tekrar gelip çalışmaya başladılar. Bütün yazı toz toprak içinde geçirdik. Yolların bozuk olması nedeniyle işlerimizde olumsuz yönde etkilendi. Araçlar sık sık arıza yapıyor. Toplam uzunluğu 5 kilometreyi bulan yolun bir an önce bitirilmesini istiyoruz" dedi. Kozbeyli'de kasaplık yapan Murat Damla da tepkisini şöyle dile getirdi, "Yol yapım çalışmaları nedeniyle ciromuzun üçte ikisi düştü. Vatandaş yol bozuk diye gelmez oldu. Kozbeyli'ye ikinci şirince olarak bakılıyor. Foça'ya para kazandıran tek köy burası. Yeri geliyor çöplerimiz dahi toplanmıyor. Bir iki gün birikince kendi kamyonetime yükleyip çöp atmak zorunda kalıyorum. Şimdi yolun bayrama kadar biteceği söyleniyor. İnşallah dedikleri gibi bitirirler."DENİZDE ÇEVRE FELAKETİ
Yeni Foça beldesi sakinleri ise Büyükşehir'in çevre felaketine neden olduğunu iddia etti. Büyükşehir Yeni Foça'daki arıtma tesisinden çıkan suyu, deşarj yöntemi ile karadan 200 metre açığa verdi. Tesis planlanırken denizin akıntısı ve rüzgar yönünün hesaba katılmaması tatilcileri zor durumda bıraktı. Özellikle yaz aylarında esen poyraz arıtma tesisinden çıkan suyu sahile atınca olan yörede yazlığı olan vatandaşlar büyük sıkıntı yaşamaya başladı. Vatandaşlar sürekli sahile vuran kahverengimsi atıklar ve kanalizasyon akıntısı olan derelerde oluşan yeşil yosunlar nedeniyle denize giremez duruma geldi. Arıtmanın denize verildiği yerin baştan beri hatalı olduğunu savunan çevre sakinleri derin deşarj sisteminin kıyıya bu kadar yakın olmasını çevre cinayeti olarak nitelendirdi. Yeni Foça Beach'in işletmecisi Erdem Binici, "Büyükşehir, Foça'nın girişine atık su arıtma tesisi inşa etti. Arıtmadan çıkan suyu da açığa derin deşarj sistemi ile vermeye başladılar. Burada özellikle yaz aylarında sürekli poyraz eser. Arıtma tesisi yapıldığı günden bu yana rüzgar açıktan kahverengimsi atıklarla birlikte kanalizasyonun aktığı derelerde görülen yeşil yosunları sürekli sahile atıyor. Bunu gören vatandaş da sahilden denize girmeye çekiniyor. İşlerimiz büyük ölçüde düştü. Bu sorunun bir an önce araştırılıp çözülmesini istiyorum" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN