Hayal gerçeğe dönüşüyor

Hayal gerçeğe dönüşüyor

Afyonkarahisar’a yıllardır yapılması planlanan teleferik projesi, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın gayretiyle hayata geçiriliyor. Kent Meydanı ile Afyon Kalesi’ni birbirine bağlayacak olan projenin ihalesi yapıldı. Başkan Çoban, “Teleferiği 2018 yılı içerisinde hizmete açmayı planlıyoruz” dedi

  • Egeli Sabah
  • Salı 30.08.2017
Afyonkarahisar Belediyesi, kentin çehresini değiştirecek mega projeleri tek tek hayata geçiriyor. Kentte yılladır konuşulan teleferik projesi de bunlardan biri. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın gayretleriyle teleferik projesinde en büyük adım atıldı. Kent Meydanı ile Afyon Kalesi'ni birbirine bağlayacak olan projenin ihalesi gerçekleştirildi.

İHALEYE DÖRT FİRMA KATILDI
Yap-işlet devret modeliyle hayata geçirilecek olan projenin ihalesine 4 firma katıldı. Halatlı Taşımacılık Sanayi Ticaret Ltd Şti, Uluç Yatırım ve İnşaat A.Ş., Barkotek Enerji İnşaat, Valter Asansör İnşaat Sanayi Ltd. Şti ile Grand Yapı Teleferik Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti katıldı. İhale komisyonu en iyi teklif veren üç firmadan yazılı olarak son tekliflerini aldı. En uygun teklifi Valter Asansör İnşaat Sanayi Ltd. Şti verdi.

2018 İÇERİSİNDE AÇILACAK
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar'da yılların hayalini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Çoban, ihaleye Türkiye'nin en ciddi dört firmasının katıldığını ve bu durumun Afyonkarahisar Belediyesi'ne olan güveni gösterdiğini belirterek, "İhaleye katılan dört firma içerisinde Ankara firması olan Valter Asansör İnşaat Sanayi Ltd. Şti, toplam bir yıl içerisinde elde ettiği gelirin KDV hariç yüzde 17'sini belediyemize ödemeyi kabul etti. İhalede en uygun teklifi vererek sözleşme yapmaya hak kazandı. İnşallah 2018 yılı içerisinde kalemize teleferiği çalıştırmayı planlıyoruz" dedi.

ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN
Başkan Çoban, "Dünyada çok kaliteli teleferik işi yapan firmalar var, bunun yanında merdiven altı imalat yapan firmalarda var. Birçok ilde bu şekilde ihale edilen teleferiklerin çalışmadığını biliyoruz ve yerinde gözlemledik. Böyle bir firma işi alır diye çok endişeliydik. Şu an ihaleyi alan firma, dünyadaki en önemli Doppel Mayer Avusturya firmasının Türkiye distribütörü. Türkiye'de 50'nin üzerinde bu tür teleferik işi yapmış. Kaliteli bir Avrupa firmasının ihalemize teklif vermesi bizleri son derece mutlu etti.


Hakan DİLEK
BİZE ULAŞIN