Kültür ve sanat evi göz kamaştırıyor

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore edilerek kentin kültür ve turizmine kazandırılan Kültür ve Sanat Evi kapılarını açtı

Kültür ve sanat evi göz kamaştırıyor
Tarihi yapılara sahip çıkmayı gelenek haline getiren Afyonkarahisar Belediyesi, Taş Medrese, Bedesten Çarşısı, türbeler ve çeşmelerin yanı sıra son olarak Belediye Şehir Çarşısı arkasında eski ambar olarak bilinen, 1910 yılında yapılan 107 yıllık tescillikonağı restore etti. Yöresel ve kültürel değerlerimizin yaşatılacağı Kültür ve Sanat Evi beğeni kazanırken, kentin turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

KÜLTÜR MİRASI SERGİLENİYOR
Bin 54 metrekare alana sahip tarihi binada, kentin yöresel ve kültürel mirasları sergileniyor. Gelin odası, keçe ve lokum yapım odaları ile eski mutfak canlandırma odaları ve günlük yaşama dair mekanların bir arada olduğu Kültür ve Sanat Evi'nde, kültürel değerlerimize ait objeler silikon heykellerle canlandırılıyor. Kültür ve Sanat Evi'nin bölgenin turizm potansiyeline büyük katkı sağlayacağını belirten Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, tarihi yapıyı kente kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bedirhan Tuncer ailesine ait olan konağı 2014 yılında 135 bin lira bedelle satın aldıklarını ifade eden Başkan Çoban, 240 metrekare arsa üzerine kurulu binanın rölöve, restriksiyon ve diğer projeleri için 90 bin lira civarında masraf yaptıklarını söyledi.

1 MİLYON TL'YE MALOLDU
Binanın restorasyonu için 1 milyon TL harcamada bulunduklarını söyleyen Başkan Çoban, "Bu tür tescilli eserlerin restorasyonu çok ciddi bir maliyet. Ayrıca tefrişatı içinde 200 bin lira civarında masrafımız oldu. Ankara Vilayet Hizmetleri Birliği'nden 450 bin TL destek aldık" dedi.

ESERLERİ BAŞIBOŞ BIRAKMAYACAĞIZ
Kültür ve Sanat Evi'nin yanı sıra Taş Medrese ve Bedesten gibi önemli tarihi eserleri kente kazandırdıklarını ifade eden Başkan Çoban, üç ayrı konakta daha restorasyon çalışmasının devam ettiğini ve belediye hudutları içerisinde tescilli olan hiçbir eseri başıboş bırakmayacaklarını vurguladı. Afyon'un tarihi ve kültürünün yaşatılacağı Kültür ve Sanat Evi'nde her türlü toplantıların, davetlerin eğitimlerin, sohbetlerin yapılacağını dile getiren Başkan Çoban, Afyon'un tüm yöresel lezzetlerini ve tarihini burada yaşatacaklarını söyledi. Binanın restore edilmesinin ardından iç dekorasyonda kullanılan tüm malzemelerin vatandaşlarımız tarafından yapılan bağışlar kanalıyla sergilendiğini ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten ise eserlerin satın alınmadığını söyleyerek bağış yapan vatandaşlara teşekkür etti.

TUNCER AİLESİ DUYGULANDI
Belediye tarafından satın alınan konağın eski sahiplerinden Bedirhan Tuncer ve eşi Hayrunnisa Tuncer Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a tarihi mirasa sahip çıkmasından dolayı teşekkürlerini sundu. Bedirhan Tuncer, konuşmasında bir anekdotu da konuklarla paylaştı. Tuncer, Türkeli Gazetesi Sahibi H. Hakkı Özsoy'un 1961 yılından bu tarihi konaktan gelin aldığını ifade etti. Tuncer Ailesi, Afyonkarahisar'a kazandırılan bu değerli eserin restore edilmesinin kendilerini çok duygulandırdığını ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından konuklar hep birlikte Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi'ni gezdi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış merasimine Milletvekili Hatice Özkal, Vali Vekili Erhan Günay, Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten, kamu kurumları müdürleri, işadamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, mahalle muhtarları, belediye birim müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

BİZE ULAŞIN