Operada rötar

Operada rötar
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka'da yapmayı planladığı opera binası ihalesi art arda yaşanan iptallerle yılan hikayesine döndü. Kamu İhale Kurumu'nun opera binası ihalesini iptal etmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi, üçüncü kez ihaleye çıkmak yerine KİK'in kararını yargıya taşıma kararı aldı. Durum böyle olunca da projenin bitiş tarihi en iyimser tahminle 2021 sonunu bulacak.

102 MİLYONLUK FARK!
Projelendirme aşaması 10 yıl süren opera binasının ilk ihalesi, 2016 yılı Aralık ayında yapıldı. İhale komisyonu yaptığı değerlendirme sonucu ihale şartnamesine uygun teklif sunulmadığı gerekçesi ile ihaleyi iptal ettiğini duyurdu. Yeniden ihale hazırlıklarına başlayan Büyükşehir, ikinci ihale için teklifleri 26 Nisan 2017 tarihinde aldı. İhale şartnamesindeki özel hükümler nedeniyle kamuoyunda tartışma konusu olan ve 'adrese teslim ihale' eleştirilerine neden olan ihale, 429 milyon lira ile en yüksek teklifi veren Çağdan Mühendislik ile Avusturyalı ortağı Waagner Bıro'da kaldı. Komisyonun geçerli 4 tekliften üçünü 'iş bitirme belgelerindeki eksiklikler' nedeniyle değerlendirme dışı bırakması ihale sonucuna itirazları da beraberinde getirdi. Muhammen bedeli 461 milyon lira olarak açıklanan projede en yüksek teklifi veren ve ihaleyi kazanan iş ortaklığı ile en düşük teklifi veren Taca-A Grup iş ortaklığı arasında 102 milyon liralık fark olması o süreçte tartışmaların daha da alevlenmesine neden oldu. Komisyon kararının katılımcı firmalara tebliğ edilmesinin ardından prosedür gereği değerlendirme dışı bırakılan 3 firma önce İzmir Büyükşehir'e başvuruda bulunarak ihale sonucuna itiraz etti. Büyükşehir'in itirazları ret etmesinin ardından Ermit-Mapavri İş Ortaklığı ile Yenigün- Deda Perde Sistemleri Ortak Konsorsiyumu, itirazlarını kısa adı KİK olan Kamu İhale Kurumu'na taşıdı.

KOCAOĞLU AÇIKLADI
KİK, yaptığı değerlendirme sonucunda Ermit-Mapavri iş ortaklığının itirazını geri çevirirken Yenigün-Deda iş ortaklığının itirazını haklı bularak ihaleyi iptal ettiğini açıkladı. KİK yayınladığı gerekçeli iptal kararında ihaleyi kazandığı duyurulan Çağdan Mühendisliğin Avusturyalı ortağı Waagner Bıro'nun, ihale dosyasına halen yapımı devam eden "Berlin Devlet Operasının Rehabilitasyonu ve Temel Ekipmanları" projesinin iş deneyim belgesi ile katıldığını duyurdu. Bunun sonucunda da ihaleyi iptal etti.
KİK'in bu kararının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 kez ihaleye çıkmak yerine bu kez KİK'in iptal kararını yargıya taşıma kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada Kamu İhale Kurumu'nun iptal ettiği opera binası ihalesinde son kararı yargının vereceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin veya ihaleyi kazanan firmanın konuyu mahkemeye taşıyabileceğini belirten Kocaoğlu, "Belediye bürokrasisi hata olmadığını söylüyor. Biz dava açabiliriz. Yargı değerlendirecek" dedi.YAPIM SÜRESİ 45 AY OLARAK BELİRLENDİ
Büyükşehir'in yeniden ihaleye çıkmak yerine konuyu yargıya taşıyacak olması projelendirme aşaması 10 yıl süren projenin en iyimser tahminle 1 yıl daha ötelenmesine neden oldu. Şartnamede 45 ayda tamamlanması öngörülen projenin daha inşaata başlamadan ihale safhasında 10 aylık bir süre kaybına uğraması kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Durum böyle olunca yargı süreçleri de dikkate alındığında şartnamesinde yapım süresi 45 ay olarak belirlenen dev projenin bitim tarihi en iyimser tahminle 2021 yılı sonuna sarkmış oldu.
BİZE ULAŞIN