15 Temmuz zirve tırmanışı Kaz Dağları’nda gerçekleşti

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun organize ettiği 15 Temmuz Zirve Tırmanışı Etkinliği’nin Kazdağları etabı, Balıkesir Büyükşehir öncülüğünde düzenlendi

15 Temmuz zirve tırmanışı Kaz Dağları’nda gerçekleşti
Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesi'nden Kazdağları Milli Parkı'na araçlarla giren katılımcılar, Bin 726 rakımlı zirve tırmanışı için belirlenen bin 705 rakımlı toplanma alanında buluştu. Kazdağları'nın zirvesi olan ve Sarıkız Tepesi olarak anılan zirve tırmanışı öncesinde kısa bir tören düzenlendi. Şehitler anısına saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okunmasının ardından, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Başkan Uğur, "Kazdağları, 12 bin yıl geçmişe dayanan, kralların yürüdüğü yolları olan, Sarıkız efsanesinin yaşandığı, oksijeniyle, doğasıyla, eşsiz güzelliğe sahip Balıkesir ili sınırları içinde olan cennet bir mekandır. 180 katılımcının 60'ı Balıkesirli ve 120 dağcı da diğer illerimizden buraya geldiler. Bizler, Balıkesir'i daha iyi tanıtmak istiyoruz. Çünkü Balıkesir çok geniş bir coğrafyaya sahip, zengin bir ildir. İddia ediyorum, Balıkesir ülkemizin en zengin, en güzel ilidir. İşte biz de belediye olarak bu güzelliklerimizi, zenginliklerimizi hem ülkemize, hem de dünyaya tanıtmak istiyoruz. İnşallah bizlerin destekleri dağcılıkla ilgili devam edecek bundan emin olunuz. Bundan sonra her zaman dağcılarımızın sponsoru Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olacaktır. Bugün 15 Temmuz. 15 Temmuz Şehitlerimizi anma, Kazdağları Sarıkız Zirve Tırmanışını yapacağız. Tüm şehitlerimizi, 15 Temmuz Şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Allah rahmet eylesin hepsinden. Biz bu yürüyüşleri yapıyorsak, ta Çanakkale'deki şehitlerimiz terörle mücadeledeki şehitlerimiz, güvenlik güçlerimiz, 15 Temmuz'daki şehitlerimiz sayesindedir. Atalarımızdan daha rahat bir hayat yaşıyoruz. İnşallah bu ülkeye canını veren, kanını veren, bayrağı için şehit düşenleri de tekrar yad ediyorum. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum" dedi.

MANZARA HAYRAN BIRAKTI
Konuşmanın ardından, dağcılık dernekleri tarafından Uğur'a teşekkür plaketi verildi. Başkan Edip Uğur da, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı adına, katılımcılara teşekkür belgeleri verdi. 120'si farklı illerden gelen toplam 180 dağcı, jandarma ve sağlık görevlileri nezaretinde zirve tırmanışına başladı. Kayalık alanda yaklaşık yarım saat süren tırmanış, zaman zaman dağcılara zor anlar yaşatırken, bin 726 rakımlı zirveye ulaşanlar, bulutların üzerinden görünen Edremit Körfezi manzarasına hayran kaldı. Dağcılar, zirvede bir süre dinlenerek, hatıra fotoğrafları çektirdi. Tırmanış, tören alanına gelinmesiyle birlikte sona erdi.
BİZE ULAŞIN