Balıkesir yatırımlarla geleceğe hazırlanıyor

Devam eden vizyon projeleri ile kenti geleceği hazırladıklarını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, “İzmir’i, İstanbul’u aratmayacak bir şehir inşa ediyor ve planlıyoruz” dedi

Balıkesir yatırımlarla geleceğe hazırlanıyor
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, büyükşehrin vizyon projeleri Çay Deresi, Cunda Köprüsü, Bandırma Limanı başta olmak üzere kentin dört bir yanına yaptığı çalışmaları ve hayal ettiği Balıkesir'i anlattı. Çay Deresi Projesi içerinde yer alan Avlu Balıkesir'i Ramazan ayında vatandaşların faydalanması için açtıklarını belirten Uğur, Çay Deresi Projesi'nde bin kişinin istihdam edileceğini söyledi. Başkan Uğur, "Çay Deresi'nin 2. etabının yer teslimini yaptık. 250 dönüm alanda devam ediyor. Ticari alanı, rekreasyon alanı, amfi tiyatro salonları, sergi alanları, yürüyüş alanları o kadar çok fonksiyon var ki orada 250 dönüm 80-100 bin kişiye hitap edecek. İnsanlar balık da tutacak kürek yarışları da olacak, yürüyüş de yapacak bir çok fonksiyonu bir arada icra edebileceği bir proje. Şu anda ilk etapta dereye suyu verdik. Herkes 'dere nasıl dolacak' diyordu Bir yağmur yağdı yarım saat içinde doldu dere. Bu tesis tamamen halkın istifadesi için yapıldı. 25-30 bin metrekare ticari alan var. Burada bine yakın insan istihdam edilecek. Kentsel dönüşüm yaptığımız Çay Deresi karşısındaki alan var. Orada da 25 -30 bin metrekare alan var. 50 bin metrekare ticari alanın, rezidansların olduğu alan. Halkımız da büyük ilgi gösteriyor" diye konuştu.

YATIRIM AKIŞI VAR
Balıkesir'i geleceğe hazırladıklarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, "Balıkesir otoyollar, bölünmüş yollar, üniversitesi ile çok büyük yatırım akışının olduğu il. Bir İspanyol şehir plancısı yaptığı çalışmada Güney Marmara Bölgesi'ne 2040 yılına kadar 10 milyon turist gelir diyor. Şu anda biz Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni alanlar açıyoruz. Mevcut alanlar doldu, Şişecam Fabrikası, şu anda büyük yatırım yapıyor, Filli Boya büyük bir yatırım yapıyor, HEG gıda bir yatırım yapıyor, Kale Grubu yapıyor. Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yatırımcılar Balya'da 5 bin dönümlük Organize Sanayi Bölgesi kuruyor. Tuzla'daki yatırımcılar yine Balıkesir'de ayrı bir Organize Sanayi Bölgesi kuruyor. Neden çünkü artık bu Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Balıkesir Merkez Havaalanı yapılıyor. Körfez bölgemizde Koca Seyit Havaalanı uluslararası bir havaalanı, Balıkesir merkezde onun eş değerinde havaalanı 1 yıl içerisinde tamamlanacak, Bandırma'da havaalanı var Balıkesir konum itibariyle çok önemli bir yerde çok zengin tarımı, hayvancılığı, madeni, termal suları, turizmiyle, kaz dağlarıyla, hem tarihi hem doğal zenginlik var. Biz istiyoruz ki Balıkesir büyürken çarpık yapılaşma olmasın. Bütün sanayileri organize sanayi bölgelerinde toplayalım istiyoruz. Çarpık yapılaşma, gecekondulaşma olmasın diye gayret gösteriyoruz. Ona göre Balıkesir'in imar planlarını yapıyoruz. Binlik, beş binlik haritaları hazırlıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN