Önce bayramlaştı sonra da öldürdü

İzmir’de yaşlı Sümer Uyan’ın katili cinayet anını anlattı. Bayramlaşmak için Uyan’ın evine gittiğini ifade eden Sarıoğlan, “Amacım para çalmaktı. Önce elini öptüm, arkasını dönünce öldürdüm” dedi

Önce bayramlaştı sonra da öldürdü
İzmir'de kapıcının oğlu 29 yaşındaki Halil Sarıoğlan tarafından öldürülen 80 yaşındaki Sümer Uyan cinayeti ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Katil zanlısı Sarıoğlan'ın Kurban Bayramı'nın ikinci günü Uyan'ın evine gittiği, elini öpüp bayramlaştığı ve ardından yaşlı kadını vahşice öldürdüğü öğrenildi. Olay, Kurban Bayramı'nın ikinci günü akşam saat 18.30 sıralarında Karataş Semti Mithatpaşa Caddesi'ndeki apartmanda meydana geldi. Yalnız yaşayan 80 yaşındaki Sümer Uyan'dan uzun süre haber alamayan yakınları durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Çilingir yardımıyla eve giren polis, yaşlı kadını kanlar içerisinde yerde hareketsiz yatarken buldu. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde Uyan'ın öldüğü belirlendi. Evin dağıtıldığı ve bir miktar para ve ziynet eşyasının kayıp olduğunu anlaşıldı. Ayrıca apartmanın güvenlik kameralarının kayıt cihazı ve bilgisayarın hard diskinin de sökülüp götürüldüğü tespit edildi. Bunun üzerine Asayiş Şubesi Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Yaşlı kadının cansız bedeni savcının incelemesinin ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi. Burada yapılan incelemede ise Uyan'ın boğularak ve başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğü belirlendi.

SORGUSUNDA İTİRAF ETTİ
Cinayeti araştıran polisler ilk olarak olayın yaşandığı apartmanın kapıcısı ile bilgi almak için konuştu. Yapılan görüşmede apartmanın 25 yıllık kapıcısı olay anında evde olmadığını, yerine 29 yaşındaki oğlu Halil Sarıoğlan'ın baktığını söyledi. Soruşturmayı bu yönde derinleştirilen polisler, apartmanın önünde Sarıoğlan'ı gözaltına aldı. Sarıoğlan polislere evden hırsızlık yapmak amacıyla vahşi cinayeti işlediğini itiraf etti. Sarıoğlan'ın apartman sakinlerinin bir çoğunun bayram tatili nedeniyle evde olmamasını fırsat bilerek Sümer Uyan'ın evine bayramlaşma bahanesiyle gittiği belirlendi. Uyan'ın elini öpüp bayramını kutlayan Sarıoğlan'ın yaşlı kadın şeker almaya giderken arkasından yaklaşıp öldürdüğü tespit edildi.
Katil zanlısının cinayeti işledikten sonra evde bulunan bir miktar altın ve parayı alıp evden çıktığı öğrenildi. Zanlının ayrıca apartmanın güvenlik kameralarının kayıt cihazını ve hard diski söküp yanında götürdüğü belirtildi. Sarıoğlan ifadesinde, "Bayramın ikinci günü akşam saatlerinde bayramlaşma bahanesiyle Sümer Uyan'ın evine gittim. Amacım hırsızlık yapmaktı. Evden aldığım altın ve paralarla borçlarımı kapatacaktım. Sümer Uyan'ın elini öptüm bayramını kutladım. Şeker almaya giderken arkasından yaklaşıp öldürdüm. Pişmanım" dedi. Sarıoğlan'ın ifadesi doğrultusunda polis, altınları ve paraları buldu. İki çocuk babası Sarıoğlan tutuklandı.
BİZE ULAŞIN