Fuar açık hava işkencehanesi

İzmir Açıkhava Tiyatrosu’nda Sersefil’i izleyen SABAH yazarı Hıncal Uluç, seyirci alanının içler acısı halini köşesine taşıdı. Destek veren İzmirliler de Büyükşehir’i iş bilmezlikle suçladı

Fuar açık hava işkencehanesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü bünyesindeki 2 bin 870 kişi kapasiteli Atatürk Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nun biçimsiz tasarımı ve standart dışı merdivenleri Sabah Yazarı Hıncal Uluç'u kızdırdı. İEF'deki Folkart Academy oyuncularının oynadığı Sersefil isimli müzikali izlemek için Fuar Açık Hava Tiyatrosu'na gelen usta yazar Hıncal Uluç, tiyatronun tribünlerine çıkmak için kullanılan merdivenleri "insanlık dışı" olarak niteledi. Aralık uzunlukları birbirinden farklı merdivenlerin adeta tuzak gibi olduğunu ifade eden Uluç, çocukların ve yaşlıların bu merdivenlerden çıkmasının mümkün olmadığını yazdı.
3 yıl önce de geldiği İzmir Fuar Açık Hava Tiyatrosu'nu 'işkencehaneye' benzeten Uluç, "Aradan geçen 3 yılda durum daha kötüye gitmiş. Her yanı dökülüyor.. Benim tiyatrom olsa, Aziz Başkan gelir mühürlerdi. Kendi tiyatroları diye halka eziyet devam ediyor" ifadesini kullandı. Kocaoğlu'na çağrıda bulunan Uluç, sözlerine şöyle devam etti: "Aziz Başkan, yakışıyor mu? Bu halk bu rezilliğe layık mı? Daha ne bekliyorsun, on basamak amfiyi yenilemek için?"
Egeli Sabah muhabirinin Açıkhava Tiyatrosu'ndan çektiği fotoğraflar Uluç'un yazdıklarının adeta belgesi niteliğinde. Merdivenlerin biçimsizliği fotoğraf karelerinde net olarak görülüyor.YAZIYA DESTEK GELDİ
28 yaşındaki Müzeyyen Bıyık, "Fuar Açıkhava Tiyatrosu'na zaman zaman konserlere gidiyorum. Hıncal Bey'in bahsettiği sıkıntıları ben de yaşıyorum. Tiyatro bir an önce elden geçirilmeli" dedi. 34 yaşındaki Alphan Adilin, "Bence Fuar Açıkhava tiyatrosunun yıkılıp yerine İzmir'e layık daha modern bir tiyatro yapılması gerekiyor. Bu tiyatro İzmir'e hiç yakışmıyor" diye konuştu. 30 yaşındaki Görkem Atan, Uluç'un yazısını desteklediğini ifade etti. Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nun her geçen yıl daha da bakımsız hale geldiğini belirten Atan, "Bu gözle görülür bir şey. Fakat yerel yönetim maalesef yıllardır göremiyor" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Hıncal Uluç'un yaptığı eleştirilere katıldığını belirterek, "Büyükşehir neyi doğru yaptı ki bu da doğru olsun. Hıncal Bey bir kaç sene önce de tiyatro ile ilgili eleştirel bir yazı kaleme almıştı. Ancak aradan geçen bir kaç seneye rağmen düzeltilmedi. Sayın Kocaoğlu bu eleştirileri dikkate alarak Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nu elden geçirmeli. Yıllardır tiyatroya bir çivi bile çakılmadı. İzmirli hemşerilerimiz buna layık görülmemeli. Bugüne kadar yapmış olduğu projeler ortada. Üçyol-Üçkuyular metrosu 10 yıl sürdü. Türkiye'nin en pahalı inşaatı Fuar İzmir 10 yıl sürdü. Opera projesi sadece 10 yılda tamamlanabildi. Geçmişteki projelere bakınca da Sayın Kocaoğlu'nun belediye başkanlığı İzmir'e bir şey kazandıramamıştır. Beceri ve vizyondan eksik İzmir'in 15 yılı heba oldu" dedi.
BİZE ULAŞIN