1 tören 3 stat

CHP’li belediyelerin defalarca baltalamaya çalıştığı statlar için artık bir engel kalmadı. Başbakan Binali Yıldırım, Karşıyaka, Göztepe ve Alsancak statlarının temelini düzenlenen tören ile attı

1 tören 3 stat
CHP'li İzmir Büyükşehir, belediye ve bazı odaların açtığı davalar yüzünden statlarına kavuşamayan İzmirliler artık gün sayıyor. Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'in Buca İlçesi'nde Göztepe, Alsancak ve Karşıyaka statlarının temelini düzenlenen tören ile attı. CHP'li belediyelerin projeleri yavaşlatmak için türlü türlü engeller çıkardığını ifade eden Yıldırım, "Bugün İzmir futbolu için önemli bir gün. Özlemle beklenen bu statlar bugüne kolaylıkla gelmedi. Türlü türlü engellerle karşılaştık. Engel, engel, engel. Nihayet bütün engelleri, bütün mahkemeleri hallederek bugünlere geldik. İzmir'e çivi çakmayanlar yapılan hizmetlere de engel olmaktan geri durmuyor. İzmir'de iş yapıyoruz ama gelin bir de bize sorun. Belediyeler bu statları mahkemelere taşıdı. Mahkemeler uzun süreler aldı. Bütün engelleri nihayet hallettik ve temellerini atıyoruz" dedi.

400 MİLYON LİRA DEĞERİNDE
3 stadın toplam maliyetinin 400 milyon lira olduğunu dile getiren Yıldırım, "Helal hoş olsun. İzmir için ne yapılırsa yeridir. Alsancak Stadı 14 bin, Göztepe 20 bin, Karşıyaka 15 bin seyirci kapasiteli olacak. Bu 3 stadı kısa sürede İzmir'e kazandıracağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde çok daha güzel günleri, 2023 hedeflerini birlikte gerçekleştireceğiz. Altınordu ve İzmirspor da bu statlardan yararlanacak" diye konuştu.

TARİH SÖZÜ ALDI
Başbakan Yıldırım, konuşmasından sonra sırasıyla Alsancak Stadı'na bağlandı. Burada sözleşme gereği 2019 yılının mayıs ayında teslim edilmesi gereken stadın 2019 yılının şubat ayında, ligin ikinci yarısına yetiştirilmesini istedi. Yüklenici firmadan söz aldı. Ardından Göztepe Stadı'na bağlanıldı. Başbakan Yıldırım, burada da sözleşmede 700 günde teslim edileceği bilgisinin olduğunu belirterek, bunun da Alsancak Stadı gibi 2019 yılının şubat ayında açılmasını istedi. Temel atmada son bağlanılan yer ise Karşıyaka Stadı oldu. Karşıyaka Stadı'nın da takımın kuruluş tarihini simgelemesi için 19.12.2018 tarihinde bitirilmesi istendi. Başbakan Yıldırım da bunun sağlanması talimatını verdi. Başbakan Yıldırım, temel atma töreninin ardından açılışını yaptığı Yasin Börü Gençlik Merkezi'ni gezdi.

Açtıkları davalar projeyi geciktirdi
Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka statlarının temelleri CHP'li belediyelerin ve Şehir Plancıları Odası'nın engelleri nedeniyle aradan geçen 3 senede atılamadı. 2014 yılından bu yana İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka belediyeleri açtıkları davalar ile stat sürecini baltalamaya çalıştı. Ocak 2016'da Ankara 18'inci İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir'in açtığı dava üzerine Karşıyaka ve Göztepe'ye yapılması planlanan iki yeni stadın ihalesini iptal etmişti. Ancak İzmir'e bu statları kazandırmak isteyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, hükümetin de desteğini arkasına alarak satların önündeki tüm engelleri kaldırdı.
BİZE ULAŞIN