Ekonomik büyüme ticari güveni artırdı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ülke ekonomisinin yüzde 5,1 büyüdüğü açıklandı. İzmirli iş adamları, bu büyümenin Türk ekonomisine olan güveni artırdığını söyledi

Ekonomik büyüme ticari güveni artırdı
TÜİK'in açıkladığı 2017 yılı ikinci çeyrek dönemsel gayri safi yurt içi hasıla rakamlarına göre ülke ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyüdü. Yapılan açıklamada 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre tarım sektörü yüzde 4,7, sanayi sektörü yüzde 6,3, inşaat sektörü yüzde 6,8 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 5,7 seviyesine yükseldi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz farklı sektörlerde hizmet veren İzmirli iş adamları, bu büyümenin Türk ekonomisine olan güveni artırdığını ifade etti.

OLUMLU HAVA OLUŞTU
Ekonominin büyümesinin, piyasada olumlu havalar estirdiğini belirten Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasir, "İnşaat sektöründe planlı alanlar imar yönetmeliğiyle ilgili belirsizlikler ortadan kalktı. Bu yılın ikinci çeyreğinde sektörün olumlu gelişeceğini düşünüyorum" dedi. Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, "Sanayi üretimindeki artış ve elde edilen büyüme rakamları Türkiye ekonomisine güvenin artmasını sağlıyor. Güvenin artması ise özellikle enerji sektöründe yurt dışından ülkemize yatırımda bulunmak isteyen yatırımcıların çoğalmasına neden oluyor" diye konuştu. Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın ise, "2017 ve 2018 yılları lojistiğin altın yılları olacak. Ekonomik büyümede lojistik her zaman için en büyük payı alan sektördür. Ekonomi yüzde 5 büyüdüğünde lojistiğin büyümesi yaklaşık yüzde 10'lara tekabül eder. İpek Yolu ve Kral Yolu gibi tarihi ticaret yolları yeniden canlandı ve işlevsellik kazandı. Bu gelişmeler Türkiye'nin lojistik anlamda önemini çok daha artıracaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN