Bin 200 yıllık kilise bulundu

Adramytteion Antik Kenti’nde kilise bulundu. M.S. 11. yüzyıla ait kilisenin ardından bulunan ikinci kilisenin M.S. 8. yüzyıla ait olduğu tespit edildi

Bin 200 yıllık kilise bulundu
Balıkesir Kuvayi Milliye Müze Müdürlüğü başkanlığında, Burhaniye Belediyesinin sponsorluğu ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Murat Özgen'in bilimsel danışmanlığındaki 30 kişilik ekip tarafından Ören mahallesindeki antik kentte 6 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.Yrd. Doç. Dr. Özgen, 2012 yılından bu yana bölgede kazı çalışmalarının sürdüğünü belirterek, son 3 yıldır da antik kentin etki alanında yüzey araştırmaları yaptıklarını ve arkeolojik varlıkları belgelendirdiklerini belirtti.

İKİNCİ KİLİSE
"Kenti sadece Roma dönemi ile değil, tüm dönemleriyle ele almak istedik" diyen Özgen, "C bölgesi olarak adlandırdığımız alanda, M.S. 11. yüzyıla ait bir kilise mevcuttu. Ören bölgesinde 70 adet test sondajı çalışmamız oldu. Bazıları belli yapılara denk geldi. Taban üstü ve taban altı buluntularıyla, M.S. 8. yüzyıla ait bir kilise daha bulmuş olduk. Kilisenin fonksiyonu, eklemeler ve küçültmeler ile mezar şapele dönüştürülmüş. 11. yüzyılda yapılan diğer kilise de kullanılmaya devam edilmiş. Taban altında da birçok gömüyü tespit ettiğimiz, mezarını açtığımız yapı bütünü var" dedi.
BİZE ULAŞIN