Evde sağlık tek çatı altında toplanıyor

Evde sağlık hizmetlerindeki karışıklığı ve yaşanan sıkıntıları çözeceklerini söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Bediha Salnur, “Evde sağlık hizmetinin koordinesini İl Sağlık Müdürlüğü yapacak” diye konuştu

Evde sağlık tek çatı altında toplanıyor
Çeşitli hastalıklara bağlı olarak yatağa bağımlı bireyler ve yaşlılar için ev ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon gibi evde sağlık hizmetlerindeki karışıklık son buluyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü ve belediyelerin ayrı ayrı verdiği evde sağlık hizmetlerindeki karışıklığın giderileceğini belirten Salnur, "Belediyeler ve kamu hastaneleri de evde sağlık hizmeti veriyordu. Bakanlığımız da, biz de ilimizde bir düzenleme içerisindeyiz. İnşallah tüm yapıyı sağlık müdürlüğünden koordine edeceğiz. Belediyeler de bizimle birlikte hareket ederlerse bu iş çok daha güzel olacak. Belediyelere o noktada çağrımızı yapacağız. Belediyeler şu an kendileri bu hizmeti yapıyorlar Biz sağlık müdürlüğü olarak belediyelerin evde sağlık birimlerinin ruhsatlanma ve denetlenme işlemleri noktasında çalışmalar yapıyoruz. Evde sağlık hizmetleri kamu hizmetleri kontrolündedir. Bu konuda bir aksama olmaması lazım. Aksama olursa gereken noktalarda müdahalemizi yaparız. Bu alanda yeni projelerimiz de var" dedi.

Belediye ile görüşüyoruz
Tepecik Hastanesi'nin yeniden yapılandırma sürecini değerlendiren Salnur, "Tepecik'te hastanemiz yenilenecek. Yenilenmek zorunda. Mevcut hastanemiz 900 yatak kapasiteli. 900 yatakla bile o bölgenin trafiği çok yoğun. Her artı yatak, yoğunluğu artıracaktır. Kent içerisinde daha çok 200 yataklı butik hastaneleri tutup, şehir dışında kampus hastaneleri projelendirmeyi daha uygun görüyoruz. Bayraklı ve Buca kampusu herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir alan. Biz, Tepecik kampusunu yol ile birleştirip yeşillendirmeyi düşünüyorduk. Belediye yolu aşağıya almazsa Göğüs Hastanesi bölümünde oluşturacağımız arsada yeni hastanemizi yapacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN