Kızılay'dan Yemen'deki Türk köyüne yardım

Kızılay ekiplerince Yemen'in El-Mahvit bölgesinde yaşayan Türklere gıda yardımında bulundu.

Kızılay'dan Yemen'deki Türk köyüne yardım

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, çatışmaların halen devam ettiği, sivillerin güvenli gıdaya ve insani yardım malzemelerine ulaşmakta zorluk çektiği Yemen'e kısa süre önce 11 bin ton yardım malzemesi sevk eden Kızılay, daha önce kimseden yardım almamış bölgelere ulaştı.

Osmanlı döneminde Yemen'e götürülen ve bugün El-Mahvit bölgesinde yaşayan Türklere 2014 yılından bu yana yardım yapılmadığı bilgisini alan Kızılay yetkilileri, 37 ton un ve bin 500 gıda paketinden oluşan yardım planlaması yaptı.

Türk köyüne yardım malzemelerinin sevkiyatını gerçekleştiren Kızılay, dağıtımları da yerel yetkililerin desteğiyle gerçekleştirdi.

Çatışmaların başladığı 2014 yılından bu yana, yaklaşık 3 yıldır hiçbir yardım almadan yaşamaya çalışan Türk asıllı Yemenlilere ulaştırılan "ilk" insani yardım bu oldu. Kızılay, insani yardım operasyonunun başından bu yana 16 ilde insani yardım malzemesi dağıttı. Yardımlar şu ana kadar 2 milyon 100 bin ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından bağışlanan ve Yemen'e ulaştırılan 47 bin 240 kilogram ilacı da adresine teslim eden Kızılay, bu sayede 300 bin kişinin tedavisine hizmet etmiş olacak. Yine Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye gönderilen ve kurulumları gerçekleştirilen 2 sahra hastanesi tam kapasite ile çalıştığında toplam nüfusu 5 milyon olan iki büyük kente hizmet edecek.

BİZE ULAŞIN