ESHOT’a inceleme

ESHOT’un kullan-at tipi biletlerde 1 liralık kart bedelini makbuza yansıtmaması gündem oldu. Manşete taşıdığımız haberi ihbar kabul eden İzmir Vergi Dairesi yetkilileri, inceleme başlattı

ESHOT’a inceleme
CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'kullan-at' tipi ulaşım biletlerinde 1 liralık kart bedelini makbuza yansıtmadığını ortaya çıkmasının ardından İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı harekete geçti. 'Şaşırtan makbuz' başlıklı haberimizi ihbar kabul eden yetkililer, konu ile ilgili inceleme başlattı. Maliye yetkilileri, makbuzlarda bir usulsuzlüğe rastlarsa İzmir Büyükşehir'e büyük miktarda ceza kesilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü'nün vatandaşların satın aldığı 'kullan-at' tipi ulaşım biletlerinde 1 liralık kart bedelini makbuza yansıtmaması tartışmalara neden oldu. Belediyeye ait gişelerden 2 binişlik kullan-at tipi kart alan bir vatandaşın 7 lira bedel öderken 6 lira makbuz kesildiği, aynı şekilde 3 binişlik karta 10 lira ödeyen kişiye de 9 liralık makbuz verildiği gözlendi. İzmirliler, aldıkları makbuz karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyemezken, gişe memurları ise 1 TL'nin kart bedeli olduğunu ve bunun için makbuz kesmediklerini dile getirdi.

SORUŞTURMA AÇILABİLİR
İzmir Büyükşehir'in bu uygulaması 'vergi kaçırma' sorusunu akla getirdi. Konuyu danıştığımız maliye uzmanları, her ne olursa olsun kart bedelinin belgelendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kart ücretinin vergiye tabi olduğunu vurgulayan uzmanlar, ayrıca belgelendirilmeksizin kaynak göstermeden yapılan işlemin vergi kaçırmak anlamına gelebileceğini bildirdi. Egeli Sabah'ın 30 Eylül 2017 tarihindeki 'Şaşırtan makbuz' haberi ile konuyu gündeme taşımasının ardından İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı birimleri harekete geçti. Haberimizi ihbar kabul eden yetkililer inceleme başlatarak, hazırladıkları dosyayı gerekli birimlere gönderdi. Vergi kanunu açısından incelenecek olan dosya yasalara aykırı bulunması halinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü büyük miktarda cezayla karşı karşıya kalacak.

TEK ÖRNEĞİ İZMİR'DE
Bu uygulamanın sadece İzmir'de yapıldığı öğrenildi. İstanbul, Ankara başta olmak üzere bazı büyükşehirlerde yaptığımız araştırmaya göre, kullan at tipi kartlarda vatandaş ne kadar ödeme yapıyorsa o kadar makbuz kesilmesi dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN