Hayata annesinin böbreği ile tutundu

Hayata annesinin böbreği ile tutundu

İzmir’de Ayşe İşler, annesinden olduğu karaciğer nakliyle hayata tutundu. Hayali olan matematik bölümünden mezun olmaya hazırlanan İşler, “Annemin fedakarlığını unutmayacağım” dedi

İzmir'de yaşayan ve 2 yaşında Nefrotik Sendrom teşhisi ile hayatı kabusa dönen Ayşe İşler'in en büyük destekçisi 48 yaşındaki annesi Ayten İşler oldu. 14 yaşına kadar böbrek rahatsızlığı nedeniyle ilaçlarla tedavi gören ve daha sonra diyalize başlayan İşler'in en büyük hayalini kavuşması için kadavradan nakil için 3 yıl bekledi. Küçüklüğünden beri eğitime ve özellikle matematiğe düşkün olan Ayşe İşler'in annesi kızına bir böbreğini verdi. 17 yaşında nakil olan Ayşe İşler hemen ders çalışmaya başlayıp bir yıldan az bir sürede sınavlarda başarılı olup Ege Üniversitesi Matematik Bölümü'nü kazandı. Hayata tekrardan geldiğini belirten Ayşe İşler, "Hastalığım boyunca hiçbir zaman normal bir insan gibi davranamadım. Bir gün böbrek nakli olacağımı biliyordum. Ama hastalık beni yorgun düşürüyordu. Devamlı uykum geliyor ve dirençsizdim. Özellikle de diyalize başladığımda akşam annemin yardımıyla diyalize bağlanıp gündüzleri ise okula gidiyordum. Ama yorgunluk bitkinlik ve halsizlik bana en büyük engeldi. Sonuçta hasta olduğumu biliyordum ve geleceğe dönük kaygılarım vardı ve yarın ne olacağını bilmiyordum" dedi.

ÖĞRETMEN OLACAĞIM
Annesinden aldığı böbrek ile kötü günleri geride bıraktığını belirten Ayşe İşler, "Hayata bakışım değişti ama önceliğim hep eğitim üzerine kurulmuştu. Hayatımdaki en büyük hayalim matematik öğretmeni olmaktı ve annem böbreğini verdikten sonra hemen ders çalışmaya başladım. Çok çalışıp bir yıldan kısa bir zaman sonra üniversite sınavlarında Ege Üniversitesi Matematik Bölümü kazandım. Annemin yüzünü kara çıkartamazdım. İnşallah okul bittikten sonra öğretmen olacağım" dedi. Nakil operasyonunu gerçekleştiren Doç. Dr. Önder Yavaşcan ise, "Bu tür mutlu sonuçlar enerjimizi daha da arttırıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN