İzmir'den Singapur'a iş teklifi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Türkiye ile Singapur arasında kazan kazan ilişkisine dayalı ticaret modeli önerdi.

İzmir'den Singapur'a iş teklifi

Ticaret hacminin 1 milyar dolar olduğu Singapur ile arasında imzalanan ve geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasının (STA) getireceği avantajlara dikkat çeken Gökçüoğlu, "Türkiye ile Singapur, Singapur ile İzmir arasında yapacak çok iş var. Karşılıklı kazan kazan modeli ile oluşturacağımız projeler, iki ülke arasındaki ticaret hacminin özlenen seviyelere gelmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

Singapur Ankara Büyükelçisi A. Selverajah, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı ziyaret etti. EBSO Başkan Yardımcısı H. İbrahim Gökçüoğlu'nun ev sahipliği yaptığı ziyarette iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi konusu ele alındı. Gökçüoğlu, iki ülke arasında imzalanan ve ekim ayı içinde yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasının getireceği avantajların ticaret hacmine olumlu yansıyacağını söyledi. Gökçüoğlu;

-"8 bin yıllık tarihi ve ticaret, sanayi, turizm, tarım sektörlerinin etkin olduğu İzmir, Singapur ile kazan kazan ilkesine dayalı olarak çak daha fazla işbirliği imkanı barındırıyor. Bu ziyaret ve sonrasında hedefe odaklı bir yol haritası izlenerek, ticaret hacminin yukarılara çekilmesi mümkündür" dedi. Gökçüoğlu, ticaret, turizm, sanayi altyapısı ile İzmir ve Ege Bölgesi'nin avantajlarını vurgulayarak, "Büyük hedeflerimiz var. Ancak, bu hedeflere ulaşmanın yolu, küçük ve başarılı adımlar atmak. Aynı dili konuşamayabiliriz ama gözler anlaşır ve aynı duygularla hareket ettiğimizde başarılı olmamak için bir neden yok. İlk adımı alıcının doğru satıcıyla, satıcının doğru alıcıyla aynı masada görüşme imkanı bulacağı B2B organizasyonu ile atalım" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN