Evlatları kollarının arasında eriyor

Gülbahar Çekim’in, 5 aylık oğlu ve 4 yaşındaki kızı hastalıklarla boğuşuyor. Gözü yaşlı anne, çocuklarının bir an önce sağlığına kavuşacağı günü iple çekiyor

Evlatları kollarının arasında eriyor
Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi'nde oturan 21 yaşındaki Gülbahar ve 32 yaşındaki İbrahim Çekim çiftinin mutlulukları geçen mayıs ayında yarım kaldı. Çift, 3.5 yaşındaki kızları Ebrar Çekim'i bayılması üzerine Doğubeyazıt Devlet Hastanesi'ne götürdü. Minik kızın beyninde iki tümör tespit edildi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen Ebrar'ın beynindeki iki tümörden biri alındı ancak ikincisi sinirlerin arasında ve tehlikeli bölgede olduğu için alınamadı. Tedavinin daha iyi gitmesi için Ebrar bu kez de İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne (EAH) sevk edildi. Buradaki kontrollerde de Ebrar'ın beynindeki ikinci tümörün alınmamasına, tedaviyle küçültülmesine karar verildi.

İKİNCİ ŞOK
Ebrar'ın radyoterapi ve kemoterapi görüp hayata tutunmaya çalıştığı sırada 8.5 aylık hamile olan Gülbahar Çekim bu kez de karnındaki bebek için kontrole alındı. Genç anne, ikinci şoku da ultrason sonrasında yaşadı. Karnındaki bebeğin, boyun bölgesinde de 11 santimetre uzunluğunda tümör tespit edildi. Sezeryanla alınan Fırat Emir, doğduktan dakikalar sonra hazır bekletilen ekip tarafından ameliyata alındı. Minik bebeğin boynundaki yaklaşık 900 gram ağırlığındaki tümör alındı, hastalığına da doktorların ifadesine göre Türkiye'de ilk kez bir bebekte görülen ewing sarkom teşhisi konuldu. İki çocuğunun yanından bir an olsun ayrılmayan anne Gülbahar Çeken, "Doktorlar süt çağında bir bebekle bu hastalığı hiç görmemişler. En büyük hayalim oğlumun askere gittiğini, kızımın da yeniden bana 'anne' diye seslendiği günleri görebilmek" dedi. Ağrı'daki işini bırakıp çocuklarının tedavisi İzmir'e gelen baba İbrahim Çeken ise, "Maddi durumumuz iyi değil. İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği' kalacak yer verdi" dedi.
BİZE ULAŞIN