Töreni bile duyaramadılar

İhsan Alyanak’ın ve Aziz Sancar’ın adını taşıyan yolcu vapurları törenle hizmete alındı. Ancak törenin duyurusunun yeterince yapılmamış olması tepkileri de beraberinde getirdi

Töreni bile duyaramadılar
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZDENİZ'in yeni nesil son iki gemisine İzmir eski belediye başkanlarından İhsan Alyanak'ın ve Nobel Ödüllü Türk Tıp adamı Aziz Sancar'ın adı verildi. İki yolcu vapuruda dün Bostanlı Vapur İskelesinde düzenlenen törenle hizmete sokuldu. Törenin duyurusunun yeterince yapılmamış olması tepkileri de beraberinde getirdi. Başta İzmir'i Sevenler Platformu ve Efsane İzmir Değerlerini Yaşatma Derneği Başkanlığı olmak üzere kentte birçok sivil toplum kuruluşunun başkan ve yöneticiliğini yürüten Sancar Maruflu törenin İzmir'in efsane belediye başkanı İhsan Alyanak'ın ismine yakışır şekilde düzenlenmediğini öne sürerek yaşananlara tepki gösterdi.

TÖRENLER AYRI OLMALIYDI
Etkinlikten, törenin yapılacağı sabah haberdar edildiğini belirten Maruflu, "Bu önemli açılışta, görevlerini eksik yaparak geçiştirenleri kınıyorum. Esasında Başkan Kocaoğlu'nun yeni vapurlardan birine efsane başkanın adını vermeye pek niyeti yoktu. Ondan sonra biz bastırdık, partisinden de baskı gelince Alyanak'ın ismini gelen vapurlardan birine vermek zorunda kaldı. Benim üzüntüm böyle önemli bir olayın belediye tarafından geçiştirilmesi, sıradan bir tören gibi ele alınmış olmasıdır. Bir bilim adamı olarak Aziz Sancar'a büyük saygı duyduğunu fakat Aziz Sancar ile İhsan Alyanak'ın konumlarının farklı olduğunu hatırlatan Maruflu; "Sayın Sancar bir bilim adamı. Alyanak'ın töreni bağımsız bir tören olarak planlanabilirdi" dedi.

EGELİ SABAH GÜNDEME GETİRDİ
2011 yılında İhsan Alyanak'ın adını taşıyan yolcu vapuru, Konak'ta batmış, aradan geçen 6 yıllık süreçte, yeni gelen gemilere Alyanak'ın adının verilmemesi ailesinin tepkisini çekmişti. İhsan Alyanak'ın, bir dönem Çiğli Belediye Başkanlığı yapan oğlu Tevfik Alyanak'ın, yeni gemilerden birine babasının adının verilmesini talep etmişti. Egeli Sabah'ın konuyu manşetine taşımasının ardından 14. gemiye Alyanak'ın adının verildiği açıklanmıştı.
BİZE ULAŞIN