Anadolu Üniversitesi Öğrencileri , matematiği dokunmak için Aydın’a geldi

Profesör, öğrencilerini matematiği dokundurdu

Anadolu Üniversitesi Öğrencileri , matematiği dokunmak için Aydın’a geldi

Aydın'da 2 yıl önce Başak Koleji öğretmenleri tarafından kurulan Tales Matematik Müzesi, ilin kaderini değiştirmeye başladı. Ülkenin dört bir yanından matematik müzesine ziyaretçi akını yaşanırken, Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emrah Akyar, matematiğe dokunarak öğrenmeleri için öğrencilerini Aydın'a getirdi. Tales matematik müzesine hayran kalan üniversite öğrencileri Profesör Emrah Akyar öncülüğünde Tralles antik kentini de ziyaret edip şehrin hem tarihi hem de matematiksel geçmişini incelediler.

Aydın'da çeyrek asırdan bu yana eğitim öğretim veren Başak koleji bünyesinde ve bizzat okulun eğitim kadrosu tarafından kurulan Tales Matematik Müzesi Aydın'a eğitimin yanında kültür ve turizm anlamında da hizmet vermeye başladı. 2015 yılının 5. ayında hizmete açılan müzeye şu ana kadar yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği öğrenildi. Ziyaretçilerin sadece okula gelip matematik müzesini ziyaret edip dönmediğini Aydın şehir merkezinin yanında antik kentlere de uğradığını belirten Başak Koleji Genel Direktörü Metin Akyol, "Bilime ve şehrimiz Aydın'a kattığımız değerden dolayı çok mutluyuz. Şu anda ziyaretçiler için randevu sistemi ile çalışmaya başladık. 2 yılda yaklaşık 100 bin kişi matematik müzemizi ziyaret etmiş. Hedefimiz bilime ve ilimiz Aydın'a daha çok hizmet etmek" dedi.

"Dokunarak öğrenmenin yeri başkadır"

İlkokuldan liseye kadar her yaştan öğrencinin ilgiyle ziyaret ettiği Tales Matematik Müzesini üniversitede eğitim gören öğrencilerini matematiği dokunarak öğrenmeleri için getirdiğini belirten Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emrah Akyari;

-"Bu müze, kişinin beyninde uyguladığı işlemleri bizzat eliyle dokunarak hareket ettirerek yapmasına sağlıyor. Teorik bilgi genelde unutulur. Ancak uygulayarak görerek dokunarak öğrenilen bilgi kolay kolay unutulmadığı gibi öğrenip kavranması da daha rahat olur. Bu anlamda önemli bulduğumuz bu müzeyi öğrencilerimizle birlikte ziyaret ettik. Önümüzdeki süreçte bu tür ziyaretlerimiz devam edecek. Matematik müzesi ziyareti programı kapsamında Aydın ilinin değişik yerlerini de gezdik" diyerek Tales Matemamtik Müzesi'ni kuran ve geliştiren herkese teşekkür etti.

Türkiye'nin ilk ve tek özel matematik müzesinin Aydın'da olmasından ayrıca mutluluk duyduklarını belirten Başak Koleji Genel Direktörü Metin Akyol, müzeye gelemeyenler için gezici müze çalışmalarını da tamamladıklarını belirterek Aydın'ı matematikte marka yapmak ve ilin tanıtımına katkı sağlamak için ülke genelinde çeşitli hizmetler vermeye başladıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN