Efes Antik Kenti bir asırdır turist ağırlıyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti’ni, yılda ortalama 1 milyon kişi ziyaret ediyor. Antik kent, yaklaşık 100 yıldır yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekiyor

Efes Antik Kenti bir asırdır turist ağırlıyor
Kuruluşu Cilalı Taş Devri'ne (M.Ö 6 bin) kadar uzanan ve Roma İmparatorluğu'nun da Asya eyaleti başkenti olan Efes Antik Kenti, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne girmesinin ardından ziyaretçi akınına uğruyor. İlk yabancı ziyaretçilerini 1900'lü yılların başında kabul etmeye başlayan Efes Antik Kenti'nde ziyaretler 1920'li yıllardan sonra düzenli hale getirildi. Anadolu'daki ilk demiryolu hattı olan İzmir - Aydın Demiryolu hattı üzerinde 1867'de hizmete giren Ayasuluk İstasyonu, o tarihlerde hemen hiçbir yaşayanın kalmadığı bugünün Selçuk İlçesi, dönemin Ayasuluk nahiyesini canlandırdı. O dönem yabancı araştırmacıların çalışmalarını sürdürdüğü Antik Efes Kenti, istasyonun açılmasıyla ulaşım kolaylaşırken ilçeye gelen turistlerin sayısında da artış yaşandı. İlçe arşivlerindeki bilgilere göre, 1920"de düzenli hale gelen ziyaretlerle birlikte ilçenin sosyal ve ekonomik yaşamını canlandırdı. İlçe sakinlerinden George Karpouza, Selçuk'ta artan turist sayısını fırsat bilerek, ilçenin bilinen ilk otelini 1873'te hizmete açtı. İstasyona gelen turistler için at arabalarıyla Efes Antik Kenti'ne geziler yine bu dönemde yapılmaya başlandı.

İNCİL'DE GEÇİYOR
Unesco Dünya Mirası Listesi'ne dahil olmasının ardından Efes Antik Kenti, yılda ortalama 1 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlıyor. Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil'de, Efes ve Efes halkından bahsedilmesinin, kente yabancı turistlerin ilgisinin artmasında önemli rol oynadığını belirten Efes Müze Müdürü Cengiz Topal, "Elde ettiğimiz bilgilere göre yaklaşık 100 yıl önce dahi antik kente düzenli turistik geziler düzenlendiğini biliyouz. Efes, turizm faaliyetlerinde ülkemizin hatta dünyanın ilk merkezlerindendir. 1920'li yıllarda buraya turistik amaçlı ziyaretlerin yapıldığını biliyoruz. Bizim her yıl bir milyon civarında sabitlenmiş bir ziyaretçi sayımız var. Yaklaşık 1 milyon civarında ziyaretçi sayısıyla yılı tamamlamayı öngörüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN