CHP’li Balbay yine pot kırdı

Daha önce biten iç hatlar termalinin tamamlandığını iddia eden Balbay, yine gaf yaptı. Balbay, bu kez de Büyükşehir’in onayladığı araziye yapılacak inşaat için hükümeti suçlamaya kalktı

CHP’li Balbay yine pot kırdı
2014 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile hizmete sokulan Adnan Menderes Hava Limanı İç Hatlar Terminali için 2016 Mayıs ayında, 'hala açılamadı' açıklaması yaparak kamuoyunda komik duruma düşen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, baltayı yine taşa vurdu. İzmir'den milletvekili seçilmesine rağmen kentteki projelerden ve çözülemeyen sorunlardan bihaber olan Balbay, bu sefer de imar planları CHP'li İzmir Büyükşehir tarafından hazırlanıp onanan Basmane Çukuru'ndaki araziye yapılması öngörülen kulelerin İzmir'e yapılan ihanetin bir göstergesi olduğunu iddia etti. Yüksek kat öngören imar düzenlemesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı suçladı. Yaptığı açıklama ile büyük pot kıran Balbay'ın açıklamalarına tepki gecikmedi. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya; "Bir ihanet hesabı sormak istiyorsan, yanlış adrestesin!" diyerek Balbay'a; "Doğru adres Çevre ve Şehircilik Bakanımız değil, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'dur" dedi. Büyükşehir'in arazi sahibi olduğu ve imar düzenlemesini de yine İzmir Büyükşehir Meclisi'nin yaptığı araziye yapılacak inşaat için hükümeti suçlamaya kalkan Balbay'ın abesle iştigal ettiğini belirten Kaya, "CHP'li Sayın Balbay, 'İzmir'i bilmiyor, tanımıyorsunuz' diyordum, kabul etmiyordunuz. Ama yine bir kez daha beni haklı çıkardınız. İzmir'in Konak ilçesine bağlı Basmane semtinde bulunan ve kamuoyunda Basmane Çukuru olarak da bilinen araziye, 67 ve 48 katlı bina yapılacak olması İzmir'e yapılacak bir ihanet değil midir?' demiş ve bunun da hesabını Çevre ve Şehircilik Bakanımıza sormuşsunuz! Sayın Balbay, bu bahsettiğiniz Basmane Çukuru'nun arazi sahibi, İzmir'de yaşayan 4 milyonu aşkın hemşerimizin de bildiği gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Bu yerin imar düzenlemesini de CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmıştır. Hatta yapılacak 100 bin m2 imalatın da, 30 bin m2'si kat karşılığı sözleşme gereğince İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olacaktır" diye konuştu.HESABI BAŞKAN'A SOR!
Balbay'ın İzmir'in geçmişini bilmediğini ifade eden Kaya, şöyle devam etti: "İzmir'in geçmişini çok iyi bilmezsiniz ama burası meşhur Basmane Çukuru'dur. 'İzmir'e ihanetin bir göstergesi değil midir?' diyerek sorduğunuz bu projeyi Büyükşehir onayladı. Bir ihanet hesabı soracaksanız yanlış adrestesiniz. İnşallah bu yanlış bilgileri düzeltir, AK Parti hükümetimizden, Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan özür dilersiniz."
BİZE ULAŞIN