Körfez geçişi için vatandaşlar devrede

Körfez Geçiş Projesi’nin ÇED olumlu raporunun iptali için açılan davaya bin 175 kişi müdahil oluyor. Vatandaşlar, Başkan Aziz Kocaoğlu’na da davaya müdahil olması için çağrıda bulundu

Körfez geçişi için vatandaşlar devrede
Başbakan Binali Yıldırım'ın 2011 genel seçimleri öncesi İzmir için öngördüğü 35 proje arasında yer alan körfez geçiş projesine İzmirliler sahip çıktı. Doğa Derneği ve 85 kişinin Körfez geçiş projesinin yapımına olanak sağlayan ÇED olumlu raporunun iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na karşı açtığı iptal davasında, vatandaşlar bakanlığın yanında yer almak için, "İzmir Körfez Geçiş Projesine Planlamasına ve Hukuki Süreçlerine Halkın Katılımı Platformu" çatısı altında bir araya geldi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin mutlaka kente kazandırılması gerektiğini ifade eden bin 175 kişi, Doğa Derneği ve 85 kişinin açtığı iptal davasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanında yer alarak davaya müdahil olma kararı aldı. Platform adına projenin İnciraltı ayağının başlayacağı yerde basın açıklaması düzenleyen Avukat Kemal Turan, geçtiğimiz günlerde meclis toplantısında projeye karşı olmadığını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Karşıyaka, Çiğli, Balçova ve Narlıdere Belediye Başkanlarına; "Eğer projeyi gerçekten destekliyorsanız gelin körfez geçişine karşı açılan davada müdahil olarak Bakanlığın yanında yer alın' çağrısında bulundu.

AKTİF ROL ALMALI
Bu projenin bütün İzmir'i ilgilendirdiğini belirten Turan, "Sayın Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde körfez geçiş projesini inceleme birimi kurmalı, bu konu enine boyuna bilimsel olarak her açıdan irdelenmeli, hatta Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de tartışılmalıdır. Bu çalışmayı yaptırtmamak İzmir'e ve kentte yaşayan milyonlarca İzmirliye karşı işlenmiş bir suç olacaktır. Ortada kent için böylesine önemli bir projeye karşı açılmış dava varken Sayın Kocaoğlu'nun BM Genel Sekreteri gibi değil de bizzat somut olarak bu hukuki sürecin içinde aktif şekilde yer alması gerekmektedir. Aynı şey Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere ve Balçova Belediye Başkanları içinde geçerlidir. Kent hakkında önem arz eden bu manadaki hukuki süreçlerde aktif olarak yer almak isteyen sivil halk, projeye, planlamaya ve hukuki sürece katılım sağlamak amacı ile bu davaya müdahale talebinde bulunmak istemektedir. Projenin tüm İzmir kenti kapsamında ele alınması gerektiği kanaatiyle sivil toplum olarak planlamaya ve yargılamaya katılmak adına, bin 175 kişi olarak açılan iki davaya Bakanlık yanında müdahale edilmiştir" dedi.

MÜDAHİL OLMALI
Başkan Kocaoğlu'nun davaya bakanlık yanında müdahale talebinde bulunması gerektiğini belirten Kemal Turan, "İzmir halkı bütün kenti ve hatta çevre illeri bile ilgilendiren Körfez Geçiş Projesini pasif bir tarzda ele almamakta ve bu projeye karşı açılan iptal davasında bakanlık yanında davaya müdahale ederek Körfez Geçiş Projesine, bu projenin planlamasına ve hukuki süreçlerine aktif olarak katılmaktadır. En azından İzmir halkı "savunma" hakkını kullanmak adına 'Kentli sorumluluğu' adına örnek bir model oluşturmaktadır. Yarın bin 175 kişinin müdahil olma başvurusunu yapacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN