İşitme engellilerin sorunları tiyatro ile anlatıldı

Mersin? Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı İşitme Engelliler Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen 'Empati' büyük ilgi gördü.

İşitme engellilerin sorunları tiyatro ile anlatıldı

Mersin Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü 4'üncü sınıf öğrencilerine özel olarak perdelerini açan tiyatro oyunu, Uğur Oral Kültür Merkezi A Salonu'nda izleyici ile buluştu. Hem sesli hem de işaret diliyle betimleme yapılarak sahnelenen oyunda, işitme engelli bireyler sanatın en sessiz ve en anlamlı halini yaklaşık 800 öğrenciye sergiledi. Tiyatroların da görmeyenler ve işitmeyenler için erişilebilir olması için farkındalık yaratan oyun, öğrencilerden tam not aldı. Konusunu toplumda var olan engelli bireylere yönelik ön yargı ve olumsuz davranışların oluşturduğu tiyatro oyununda, engelli bireylerin iş bulma konusunda yaşadığı sıkıntılar, işverenlerin kanuni zorunluluk olmasına rağmen engelli bireyleri çalıştırmak istememeleri, engelli bireylerin trafikte yaşadığı problemler, taksi şoförü bir engelli birey üzerinden anlatıldı. Engellilerin otobüse bedava binmelerinin bile nasıl kötü karşılandığı trajikomik bir dille sergilendi.

Tiyatrodan sonra Hüseyin Polat Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi öğrencilerinin halk oyunları gösterisi ile ZİÇEV Perküsyon Grubu ritim müzik performansı ile büyük alkış aldı.

BİZE ULAŞIN