Tekla nakille hayata tutundu

Gürcistanlı Tekla, lösemi teşhisi konulduktan sonra ülkesindeki sağlık hizmetleri yetersiz olduğu için İzmir’e gönderildi. Küçük kızın 2 yıldır beklediği ilik nakli gerçekleştirildi

Tekla nakille hayata tutundu
Gürcistan'da 2015 yılının Aralık ayında lösemi teşhisi konulan 12 yaşındaki Tekla Nachkebia, ülkesindeki sağlık hizmetleri yetersiz kalınca Türkiye'ye sevk edildi. İzmir'e gelen küçük kız, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Hematoloji Bölümü'ne yatışı gerçekleştirildi. Tedavisine burada devam edilen küçük Tekla, bir yandan yaşam mücadelesi verdi, bir yandan da kendisini hayata bağlayacak kemik iliğinin bulunmasını umutla bekledi.

Sağlığına kavuştu
Gürcistan'dan geldiği İzmir'de, annesi Dariko ve kardeşi Tazo Nachkebia'nın her zaman yanında olup, destek verdiği Tekla'yı hayata bağlayan müjde, geçen 11 Kasım'daki doğum gününde geldi. Tedavi sürecinde ülkesinin halk dansları gösterileri ve söylediği şarkılarla hastanede neşe kaynağı da olan küçük kız, 12'nci yaş gününde, uygun donörün bulunduğu haberini aldı. İliğin İzmir'e getirilmesinden sonra Tekla, 12 gün boyunca özel servise alındı. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla küçük kızı yaşama bağlayan nakil, geçtiğimiz çarşamba günü başarılı operasyonla gerçekleştirildi. Doktorları, küçük Tekla'nın kemik iliği nakil biriminde tedavisinin devam edeceği, sağlık durumunun iyi olduğu, nakilden sonraki ilk 25 günlük sürecin çok önemli olduğu belirtildi.
BİZE ULAŞIN