Belediye metruk binaları yıkıyor

Mersin’de Akdeniz Belediyesi, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit etmesinin yanında, sosyal riskler yaratan ve kent estetiğini bozan terk edilmiş yapıların yıkım çalışmasını aralıksız sürdürüyor.

Belediye metruk binaları yıkıyor

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, son olarak, bina sahiplerinin onayı ve Belediye Encümeni kararı sonrası, Bahçe Mahallesi 4623 sokak üzerinde bulunan metruk yapının yıkımını gerçekleştirdi. İlk olarak sokağın güvenliği sağlayan ekipler, daha sonra iş makineleri aracılığıyla, bakımsızlık nedeniyle harabeye dönüşen iki katlı yapının yıkımını yaptı. Ekipler, yıkımdan sonra ortaya çıkan tonlarca molozu ve inşaat atığını da yine belediyeye ait kamyonlara yükleyerek mahalleden çıkardı. Fen işleri ekiplerinin yıkım çalışmasını izleyen mahalle sakinleri, harabeye dönüşen metruk binanın, özellikle çocukları için büyük tehlikeler yarattığını, kimi zaman da madde bağımlılarının veya tanımadıkları kişilerin söz konusu binayı kullandığını ifade ederek, terk edilmiş yapının yıkılması nedeniyle belediyeye teşekkür etti.

Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, ilçe sınırlarında yer alan, can ve mal güvenliği açısından riskler yaratan metruk yapılarla ilgili her türlü şikâyet ve talebin, ekiplerce en kısa sürede ele alındığını belirtti. Pamuk, terk edilmiş metruk yapılar, bir yandan vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit ederken, bir yandan da sosyal riskler barındırdığı için insanlarımızı çok tedirgin ettiğini ifade ederek, "Belediye olarak önceliğimiz, insanlarımızın can güvenliğidir. Bu nedenle gerek kentimizin huzuru ve estetiğine zarar veren, gerekse de vatandaşlarımızı tedirgin eden bu tür metruk binaların yıkımına yönelik mücadelemiz, kararlı ve aralıksız şekilde devam edecektir" dedi. Pamuk, vatandaşların; tehlike yaratan metruk yapılarla ilgili olarak talep ve şikâyetlerini, teknik hizmet birimlerine ait (2387954) ve (2387955) numaralı telefonları arayıp fen işleri yetkililerine ulaştırabileceklerini de sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN