Bisikletlilere büyük ayıp

Büyükşehir’in Bostanlı Sahili’ndeki çalışmasından bisiklet yolu da nasibini aldı. Kapatılan bisiklet yolunun yerine, cadde üzerinde göstermelik yol yapıldı. Bisikletliler duruma tepki gösterdi

Bisikletlilere büyük ayıp

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bostanlı Sahili'nde başlattığı düzenleme çalışması, İzmirli bisikletseverleri isyan ettirdi. Çalışmalar nedeniyle Bostanlı Sahili'ni 450 gün süreyle İzmirliler'e kapattı. Bostanlı Sahili'ni yerle bir eden çalışmalardan, her gün binlerce bisikletlinin kullandığı bisiklet yolu da nasibini aldı. Büyükşehir Belediyesi, ardından kapattığı bisiklet yolunu göstermelik olarak sahil yolu üzerinde dubalarla oluşturduğu neredeyse bir bisikletin bile rahatça gidemeyeceği genişlikte, zemini bozuk ve bir bölümü su kanalı olan sözde bisiklet yolunu oluşturdu. Bisikletlilerin, can güvenliğinin hiçe sayıldığı uygulama için kentteki 25'e yakın bisiklet topluluğu "Bisiklet yoluna sahip çık" eylemi yaptı.

ÖLÜM YOLU

Mavişehir Balıkçı Barınağı'nın karşısında bulunan Şehitler Anıtı önünde toplanan yüzlerce bisikletçiden oluşan İzmir Bisiklet Birliği adına Kiril Alfabesi ile yazılan bildiriyi okuyan görme engelli Ali Köse, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçmişte 'İzmir bisiklet kenti olacak' diye açıklamalarda bulunduğunu fakat verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını, bisiklet yollarının göstermelik yapıldığını söyledi.Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile bu süre boyunca bisiklet yolu olarak Hasan Ali Yücel Bulvarı'nın sağ şeridinin düzenlenmesi kararı alındığını belirten Köse, "Büyükşehir Belediyesi'nin dalga geçer gibi İzmirli bisikletseverlere layık gördüğü gidiş-dönüş bisiklet yolu tehlikelerle dolu. Bu göstermelik bisiklet yolu, karayolundan güvenle ayrılmadığı, darlık ve su kanalı nedeniyle ölüm tuzağıdır. Bu bisiklet yolu müsveddesi bile arabalar ve belediyenin çöp konteynerleri tarafından işgal edilmektedir" dedi.

DAVA AÇACAĞIZ

Avrupa Bisiklet Yarışması'nda tüm bisikletliler, el birliğiyle İzmirimiz'i birinci yaptıklarını belirten Ali Köse, "Amacımız İzmir'de bisikletin ve bisikletlilerin önemini gözler önüne sermekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu zafere ortak oldu. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu defalarca 'İzmir bisiklet şehri olacak' diye açıklamalar yaptı, vaatlerde bulundu. Bize verilen vaatlerin hiçbiri tutulmadı. Hasan Ali Yücel Bulvarı'nda, bisiklet yolları mevzuatına uygun olarak, çift şeritli, karayolundan ayrılmış, güvenlikli bir bisiklet yolu yapılmasını talep ediyoruz. Yasal başvurularımızı yaparak bu konuda ihmalleri olanları tek tek dava edeceğiz." dedi. Açıklamanın ardından grup bisiklet yollarındaki tehlikelere dikkat çekmek amacıyla temsili olarak bisikletleriyle birlikte yola yattı. Grup daha sonra farkındalık yaratmak ve bisiklet yollarındaki olumsuzluklara dikkat çekmek amacıyla bisikletleriyle konvoy oluşturarak Bostanlık Balıkçı Barınağından Karşıyaka İskeleye kadar gitti. İzmir Bisiklet Birliği'nin eylemine yol boyunca çok sayıda vatandaş da alkışlarla destek verdi.

BİZE ULAŞIN