Hamamcılara kabarık fatura

İZSU’nun uyguladığı kademesiz su tarifesi nedeniyle, İzmirli hamamcıların su faturalarındaki tutar 3’e katlandı. Duruma isyan eden hamamcılar, eski sisteme dönüş yapılmasını istedi

Hamamcılara kabarık fatura

Hamamcılar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU'nun uyguladığı kademesiz su tarifesi ve buna bağlı olarak gelen yüksek faturalar nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Yeni kademesiz sistem nedeniyle hamamcılar eskiye oranla 3 kat daha fazla fatura ödemek zorunda kalıyor. Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan İzmir Hamamcılar ve Banyocular Odası Başkanı Nafi Karaca, "İZSU iki ay öncesine kadar hamamcılara kademeli sistem uyguluyordu. 10 tona kadar fiyat sabitti. Ancak bu kademeli sistem kaldırıldı. Bu durum, biz hamamcılar için hiç de iyi olmadı. karataş Hamamı'nı işletiyorum, örneğin bana eski sistemde bin lira su faturası geliyordu. Şimdi aylık ortalama 3 bin lira su faturası ödüyorum. Su faturaları 3 kat arttı. Kademeli sistem kalkınca zor durumda kaldık" diye konuştu.

KOCAOĞLU SESSİZ

30 yıldır oda başkanlığı görevini yürüten Nafi Karaca, "İzmir'de yerel iktidarın başında Aziz Kocaoğlu var. Canı ne isterse sormadan yapıyor. Üyelerimizden bu su faturaları ile ilgili çok fazla şikayet var. Geleneksel Türk hamamları bizim kültürümüzün bir parçası. Kültürümüze sahip çıkmamız lazım" diye tepkisini dile getirdi. Hamamcılar Odası olarak eskiden uygulanan kademeli sistemin geri gelmesini istediklerini vurgulayan Karaca, "Yeni sistem bize büyük maliyet getiriyor. Bununla ilgili Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan randevu talebinden bulundum. Ancak başkana ulaşmak büyük dert. Ona ulaşamadıktan sonra derdimizi kime anlatacağız?" diye konuştu.

ÖNLEMLER ALDIK

Karaca, yüksek su faturaları nedeniyle hamamlarda su kısıtlaması yaptıklarını belirterek, "Kurnalar dolduktan sonra muslukları kapatıyoruz. Müşterilere kese yapılırken, muslukların kapalı olması konusunda personeli uyarıyoruz. Eskiden hamamda su muslukları kapanmazdı ama şimdi suyun boşa akıtılmamasına dikkat ediyoruz. Kurnaların içindeki sudan faydalanıyorlar" diye konuştu. Odaya kayıtlı 480 üyelerinin olduğunu anlatan Karaca, "Masaj salonları, tuvaletler ve spor salonları da üyelerimiz arasında. Odamıza kayıtlı 100 tane tuvalet, 150 tane de kayıtlı masaj salonu bulunuyor" dedi.

BİZE ULAŞIN