Kınık’a aslan payı

İzmir’in Kınık İlçesi’ne 1 yılda 18 yıllık yatırım yağdı. Hükümetin hastane, enerji, doğalgaz, köprü ve TOKİ gibi yatırımları için ilçeye 108 milyon liralık pay ayırması Kınık’ı şaha kaldırdı

Kınık’a aslan payı

Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, 3.5 yıllık belediye başkanlığı döneminde ilçe halkına söz verip de hayata geçiremediği proje kalmadığını ifade etti. Doğruer, bunlara ilave olarak seçim bildirgesinde yer almayan, doğalgaz, İZBAN hattının Kınık'a uzatılması, öğretmenevi gibi bir çok projeyi de hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İller Bankası'ndan belediyeye aylık 450 ila 500 bin lira arasında bir kaynak aktarıldığını hatırlatan Doğruer; "Hükümetimizin Kınık'ta ihale ettiği ve halen yapımı devam eden yatırımları alt alta yazıp topladığımızda ilçeye yapılan yatırım miktarı 108 milyon lirayı buluyor. Belediyemizin bütçesinin yıllık 6 milyon lira olduğu dikkate alındığında sadece 2017 yılında ilçemize hükümetimiz tarafından yapılan yatırım miktarı belediyemizin 18 yıllık yatırımına denk geliyor. Bu projelere İZBAN hattının Aliağa'dan Kınık'a uzatılması da eklendiğinde rakam daha da büyüyor. Belediyemizin imkanları ile bu projeleri hayata geçirmemiz mümkün değil. Sayın Başbakanımız Binalı Yıldırım'a, değerli bakanlarımıza ve İzmir milletvekillerimize ilçemize verdikleri destekten ötürü teşekkürü bir borç biliyoruz" dedi. Başbakan Yıldırım'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Kınık'ta açılış ve incelemeler yaptığını hatırlatan Doğruer; "Başbakanımızın talimatı ile İZBAN Aliağa - Bergama hattı yapım işine 15 km uzunluğundaki Bergama-Kınık hattı da eklendi. İZBAN'a 21 Mart'ta yapılan ihaleye ile 150 milyon lira değerinde 15 km'lik Kınık hattının da dahil edilmiş olması bizleri çok mutlu etti. Bu proje Türk Lirası olarak karşılığı ilçemizin 25 yıllık bütçesine denk geliyor. Aliağa - Kınık hattının 730 günde tamamlanması hedefleniyor. 2 yıl sonra İZBAN'a kavuşacağız" diye konuştu. İlçede Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 36 ay gibi bir süre içinde tamamlanması öngörülen ve 22 bloktan oluşan TOKİ konutları için 11 Ocak 2018'de kura çekimi gerçekleştirileceğini, şubat ayında da konutların hak sahiplerine teslim edileceğini belirten Doğruer, "Şu an camisiyle, sosyal donatı alanları, ticari alanları, çocuk oyun alanları ve konutlar tamamlandı. Proje kapsamında 34 milyon 500 bin liralık bir yatırım yapıldı. Dar gelirli vatandaşımız, proje sayesinde aylık 390 liradan başlayan taksitlerle kira öder gibi ev sahibi olabilecek" şeklinde konuştu.

DOĞALGAZA KAVUŞTUK

Kınık'taki doğalgaz çalışmaları sırasında ilçe merkezinde 76 kilometrelik bir ağ örüldüğünü, çelik ve polietilen boru ile bir istasyon kurulduğunu hatırlatan Başkan Doğruer; "Şu anda ilçede 400 konuta doğalgaz verdik. Şimdi sırada Bergama var. Aliağa - Yayakent hattı hariç sadece Kınık içindeki doğalgaz hat döşeme çalışmaları 44 milyon 500 bin liraya mal oldu. Seçim bildirgemizde olmayan bir projeydi. Biz bu işi belediye bütçesi ile 7.5 - 8 yılda tamamlayamazdık. İlçemizi doğalgaz ile buluşturmuş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" ifadesini kullandı. İçinde düğün salonu, sosyal alanları bulunan 7 bin 500 metrekare büyüklüğünde 75 yataklı öğretmenevinin içinde halk eğitim merkezini de barındıracağını belirten Doğruer, şöyle devam etti; "Öğretmenevinin 12 milyon lira bütçesi var. Muhtemelen 2018'in başında ihale edilip başlayacak. 1 yıl içinde de tamamlanmış olacak. Benim olmazsa olmaz projem yeni bir devlet hastanesiydi. İnşallah mart ayında hizmete sokacağız."

BİZE ULAŞIN