Foça’da fabrika gibi cezaevi

Foça’daki cezaevinin içinde bulunan atölyelerde hükümlüler birçok alanda üretim yapıyor. Son olarak yeni kurulan tesiste cezaevi bahçesindeki ve bölgedeki zeytinler yağa dönüştürülüyor

Foça’da fabrika gibi cezaevi

İzmir'de 12 dönümlük araziye kurulu olması nedeniyle Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden olan Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu, doğal ortamı, yeşil alanı, seraları, atölyeleri ve spor sahalarıyla dikkati çekiyor. Adalet Bakanlığının "ceza infaz kurumlarının sadece cezayı uygulayan değil, kişiyi tekrar topluma kazandırmaya çalışan kamu kurumları olma hedefi"ni gerçekleştiren cezaevlerinden biri olarak göze çarpan müdürlük, cezalarını çeken tutuklu ve hükümlüleri iş hayatına yönlendiriyor. Bir taraftan cezalarını çeken diğer taraftan organik sebze meyve yetiştirmekten mobilya üretimine, hayvan besiciliğinden mandıracılığa, inşaat atölyesinden zeytinyağı üretimine kadar farklı mesleklerde uzmanlaşan mahkumlar, cezaları sona erdiğinde meslek sahibi bireyler olarak topluma kazandırılıyor ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

FO-CE MARKASI YARATILDI
Cezaevindeki yaklaşık 3 bin 500 zeytin ağacından toplanan zeytinler, modern tesislerde hijyen ve temizlik koşullarına uygun üretilen tonlarca zeytinyağı, laboratuvarda analiz edilerek paketlenmesinin ardından "Fo-Ce" markasıyla Adalet Bakanlığı kurumlarında ve İzmir'de belli noktalarda satışa sunuluyor, talep halinde İzmir dışındaki kurumlara da gönderiliyor. Katkı maddesiz, doğal olması ve kalitesiyle başta hakim ile savcılar olmak üzere adliye personelinden ve halktan büyük ilgi gören zeytinyağları kısa süre içerisinde tükeniyor. Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Murat Yılmaz, hükümlülerin günlük ortalama 20 ton zeytini sıkarak yağa dönüştürdüğünü, 5 ton ise kahvaltılık zeytin üretildiğini dile getirdi. Bölgede yeterli tesis olmadığından zeytinini sıktırarak yağ elde etmeye çalışanlara da belli bir ücret karşılığında yardımcı olduklarına işaret eden Yılmaz, Adalet Bakanlığı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru'nun desteğinden dolayı mutlu olduklarını vurguladı.

BİZE ULAŞIN