Berrin Birer: Hayal et...

Son günlerde yeni yıla yaraşır bir video sosyal medyada pek çok adresi ziyaret ediyor. Bugüne kadar birçok sanatçının söylediği şarkıyı, bu kez Nijeryalı aktör Saint Obi seslendiriyor.
Rolling Stone Dergisi'nin "Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı" anketinde üçüncü olan John Lennon'un İmagine'ini farklı versiyonu ile okumuş Saint Obi.
Tıpkı orijinalindeki gibi barış için söylüyor aktör.
John Lennon, "Hayal et bütün insanların hayatı barış içinde yaşadığını Mülkiyetin olmadığını hayal et İnsanların kardeşliği Hayal et bütün insanların Tüm dünyayı paylaştığını" diyordu.
Saint Obi ise "İsrail ile Filistin'in Kudüs'ü paylaştığını hayal et Mültecisiz bir dünya hayal et Silahsız bir dünya hayal et Savaşsız bir dünya hayal et Rusya ve Ukrayna'nın tekrar kardeş olduğunu hayal et Nijerya ve Boko Haram'ın barış imzaladığını hayal et" diye sesleniyor, barış umudunu haykırıyor.
John Lennon'un "İnsanların barış içinde yaşadığı bir dünya" hayali gerçekleşse, Saint Obi'nin sıraladığı, bugün dünyanın başındaki belalar olur muydu?
"Tüm insanların paylaştığı dünya" hayali gerçekleşse ABD Kudüs'ün İsrail'in başkenti olması saçmalığını dünyanın ortasına bomba gibi atar mıydı?
Yine de 2017'yi dünya barışı hayallerle uğurlayalım. Umudumuzu kırmayalım.
İnsanların kardeş olduğu, silahların, savaşların olmadığı, kimsenin kimseyi yurdundan etmediği, mültecisiz bir dünya dileyelim 2018'den. Umudumuzu hiç kaybetmeyelim.
Yeni yıl sadece yeni rakam olarak gelmesin. Takvimden koparılacak her yeni yaprak, öfkeyi, sevgisizliği, bencilliği götürsün tüm dünyadan.
Sizlerin de kendiniz ve aileniz için dilediğiniz tüm güzellikler 2018'de gerçek olsun. Yarın dünden güzel olsun.
Yeni yılınız kutlu olsun.

BİZE ULAŞIN