Böbrekt en kalp şeklinde taş çıkardı

İzmirli uzman doktor Deniz Arslan, gönüllü gittiği Somali’de bir hastanın böbreğinden 5 santimetrelik kalp şeklinde taş çıkardı

Böbrekt en kalp şeklinde taş çıkardı

Somali'de yaşanan su sıkıntısı nedeniyle, böbrek taşı rahatsızlığı çok sık görülüyor. Somali'de hizmet veren Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki İzmirli gönüllü Üroloji Uzmanı Dr. Deniz Arslan, 50 yaşındaki Somalili bir adamın böbreğinde böbrek taşı tespit etti. adamın çektiği acının sonlandırılması ve tedavi için böbrek taşını almak için Dr. Arslan, hastayı ameliyet etti. Arslan, Somalili adamın vücudundan 5 santimetre çapında ve görünümü kalbe benzeyen bir böbrek taşı çıkardı. Taşın, hastanın uzun süre ameliyat edilmediği için bu kadar büyüdüğünü belirten Dr. Arslan, yaşadığı ilginç olayı cep telefonu kamerasıyla kayıt etti.

BİZİ SEVİYORLAR
?
Somalililerin Türkleri çok sevdiğini belirten Dr. Arslan, "Türkiye'nin buraya yaptıkları hastane, cami, liman gibi işler için de çok memnunlar. Buradaki hastane bölgenin en büyük hastanesi. Hastane, Somali'ye ihtiyacı olan doktor ve sağlık personelini yetiştiriyor. Burada yaptığımız ilk ameliyattan da böyle kalp şeklinde bir taşın çıkmış olmasını iki ülke arasındaki sevgi ve kardeşliğin bir emaresi olarak düşündük" dedi.

BİZE ULAŞIN