Manisa’da yetiştirip Japonya’ya satıyor

Türkiye ile Japonya arasında varılan anlaşmayla kanatlı eti ürünlerinde ihracatın önünün açılmasıyla Manisa’daki bir çiftlikten bu ülkeye piliç eti sevkiyatına başlandı

Manisa’da yetiştirip Japonya’ya satıyor

Manisalı Öztürk Aydın, Sarıgöl'de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle tavuk çiftliği kurdu. Yıllık 3 milyon piliç yetiştirme kapasitesine ulaşan Öztürk Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Japonya Tarım Orman ve Balıkçılık Bakanlığı'nın anlaşmasıyla bu ülkeye ihracatın önünün açıldığını ifade etti. Japon standartlarında yetiştiricilik yaptıklarını belirten Aydın, çiftliğinde yetiştirdiği 200 bin pilici entegre tesislerde işleyerek Japonya'ya gönderiyor. Çiftliklerinin Japon yetkililer tarafından pilot üretim yeri belirlendiğini ifade eden Aydın, "Bizimle temasa geçen Japon firma yetkilileri, ülkelerindeki üretim tekniklerini anlattılar. Biz de o teknikleri modernize ederek uyguladık. Belirledikleri standartlara göre piliçlere yem verilip, bakımları yapılıyor. İzmir'deki tesislerde kesilip, paketleniyor ve dondurulmuş olarak denizyoluyla Japonya'ya gönderiliyor. Bu sürecin her aşaması titizlikle takip ediliyor" dedi.

3 MİLYON KAPASİTE
?
Japonlarla yaptıkları iş sayesinde üretim tekniklerini geliştirdiklerini ifade eden Aydın, "Japon firma ile yürüttüğümüz ortak çalışma ile yıllık 3 milyon pilici Japonya pazarı için yetiştireceğiz. Bu bizim için heyecan verici. Bir merakla başladığım kümes hayvancılığında devletin destekleri sayesinde hayal dahi edemeyeceğim bir noktaya geldim. Bu kadar büyüyeceğimi bilmiyordum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN