Burhaniye’de satranç kursları başladı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Burhaniye Satranç Spor Kulübünün 2018 yılı kurslarının açılışını teknik direktör Dragan Solak yaptı.

Burhaniye’de satranç kursları başladı

Burhaniye Satranç Spor Kulübü, 'Geleceğin Şampiyonlarını Arıyor' sloganıyla 2018 satranç kurslarını başlattı. Teknik direktörlüğünü ulusal takım oyuncusu GM Dragan Solak'ın yaptığı Burhaniye Satranç Spor Kulübü kurslarında, satranç antrenörü Olgun Alan görev yapıyor. Kursun açılışını yapan GM Dragan Solak, ilçede satrancın geliştiğini belirterek, "Burhaniye'de satranç çok ilerledi. Burhaniye Satranç Spor Kulübü satrançta iddialı birçok sporcu yetişmesini sağladı. Artık 2010-2011 doğumlu çocuklar satranç öğrenmeye başladılar. Şu anda Fide Master ünvanı alan Alp Tuna var. Geçen sene Beşiktaş'ta oynadı ve Satranç Süper Liginde şampiyon oldular. Bu yıl Fide Master ünvanı almasını beklediğimiz sporcularımız var. Ali Mert Özsoy ve kardeşi Merve Özsoy çok ilerleme kaydettiler. Onlar gibi ilerleme kaydeden daha birçok sporcumuz da var. Birçok kulüp sporcularımızı transfer edebilmek için neredeyse her gün bizi arıyor. Eminim önümüzdeki günlerde Antalya'da yapılacak Küçükler ve Yıldızlar Türkiye Şampiyonası sonrasında transfer teklifleri daha da hızlanacak. Antrenörümüz Olgun Alan çocuklarla çok iyi iletişim kuruyor. Sporun her dalında olduğu gibi satrançta da altyapı çok önemli. Satrancı doğru yöntemlerle öğrenmeye başlayan çocuklar daha kolay ilerleme sağlıyor. Biz de yeni sporcular yetişmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi.

Burhaniye Satranç Spor Kulübü Başkanı Dr. Birgi Tuna ise, "GM Dragan Solak var gücüyle satranç için çalışıyor. Biz de onun önünü açmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. GM Dragan Solak sayesinde Burhaniye satrançta adını dünyaya duyurmuş durumda. Kulüp olarak kalıcı, güçlü bir sponsorluk arayışı içindeyiz. Adını bizimle birlikte dünyaya duyurmak isteyen kurumsal yapılarla işbirliği yapmak istiyoruz. Satranç sadece öğrenmek değil, öğrendiklerini, zekasını, performansını ortaya koymak için sporcuların turnuvalara katılması gerekiyor. 2018 yılında, 6-13 Temmuz tarihlerinde Sırbistan'ın Paraçin kentinde düzenlenecek Satranç Festivali'ne geniş bir kadroyla katılmak istiyoruz. Bize maddi destek sağlayacak, Balkan ülkelerine yönelik hedefleri olan kuruluşların bu ortaklıktan kârlı çıkacağından kuşku duymuyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN