EÜ’den milli aşı hamlesi

Türkiye’nin aşı konusunda dışa bağımlılığının azaltılması için Ege Üniversitesi’nde ‘Aşı Geliştirilmesi ve Üretimi Altyapı Projesi’ geliştirildi. Projenin toplam maliyeti 40 milyon dolar olarak hesaplandı

EÜ’den milli aşı hamlesi

Ege Üniversitesi, milli aşı üretimine başlıyor. "Aşı Geliştirilmesi ve Üretimi Altyapı Projesi" ile Türkiye'nin aşı konusunda dışa bağımlılığının azaltılmasına yönelik hamle ile pek çok hastalığın tedavisi için kullanılacak aşıların üretimi yapılacak. Projeyle öncelikle çocuk felci, boğmaca ve toksoplazma/ layşmanya aşısı ile insan papilloma virüs (HPV) aşılarının prototiplerinin geliştirilmesi ardından sanayi iş birliğiyle tedaviye kazandırılması amaçlandı. İkinci aşamayla ise kanserin tedavisine yönelik DNA ve otolog aşılarının prototiplerinin geliştirilmesi hedeflendi.

HEYECANLIYIZ
?
Aşı üretimi ile dışa bağımlılığın azaltılacağını, daha sonra ise uluslararası piyasada yer edinileceğini anlatan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, "Projemizde Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik, Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı, Eczacılık Fakültesi, Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi bölümleri çağrı çerçevesinde ihtiyaç duyulan aşı üretimi için bir araya geldiler. Tüm bu birimlerimiz, milli aşı projesi için el ele vererek, bu projeyi ülkemize kazandıracak olmanın heyecanı içerisinde" dedi. Projenin koordinatörü Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Deliloğlu Gürhan ise "Türkiye'de uygulanan tüm bakteri ve virüs aşılarının üretilebileceği 'Aşı Üretim Tesisleri Kurulması Projesi'nin maliyeti 40 milyon dolar olarak hesaplandı" dedi.

İZMİRLİLER GERİ DÖNÜYOR
?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) adrese dayalı nüfus sistemi kayıtlarına göre, 2016 yılı itibariyle ülkede yaklaşık 2 milyon 619 bin kişi iller arası göç etti. Göç edenlerin büyük çoğunluğunu ise 20- 24 yaş arası, lise ve dengi okul mezunları oluşturdu. Nüfusun yılda ortalama yüzde 8'inin iller arası göç ettiğini belirten Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman, "İller arası göçte ilginç bir nokta var ki İstanbul, Ankara ve İzmir göz önünde bulundurulduğunda bireylerin doğum yeri olan illere geri döndüğünü görüyoruz. İzmir'e göç edenlerin yaklaşık yüzde 19'unu yine İzmir doğumlu olanlar oluşturuyor" diye konuştu.

BİN 280 PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ
?
Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, bir araç içerisinde kaçak sigara bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçti. İlçe merkezinde Ali Çetinkaya Mahallesi Onursal Caddesi üzerinde A.B.A. yönetimindeki araç durduruldu. Ekipler tarafından araçta yapılan aramada bin 280 paket kaçak sigara ele geçirildi. Kaçak sigaralara el konuldu. Gözaltına alınan şüpheli A.B.A. ise ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

BİZE ULAŞIN