Kırsal kalkınma devri yaşatacağız

Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Agroexpo Tarım Fuarı, 13. kez kapılarını açtı. Törende konuşan Bakan Fakıbaba, “Kırsal kalkınmada devrim yapacağız. Bunu da İzmir’den başlatacağız” dedi

Kırsal kalkınma devri yaşatacağız
Turkiye'nin en buyuk tarım fuarı Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın ve 9 yabancı ulkenin tarım bakanlarının katılımıyla kapılarını 13. kez actı. Tum dunyadan tarım ve hayvancılık sektor temsilcilerini aynı catı altında buluşturan İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarı, onur konuğu olarak Sudan Tarım Bakanlığı ve Katar Cevre ve Şehircilik Tarım Bakanlığını ağırladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından davet edilen ulkeler arasında olan İrlanda, Kosova, Romanya, Sırbistan, Urdun, Rusya, Azerbaycan, ve Katar Bakanları'nın yanı sıra Sudan'dan bakanlar fuara katılım gosterdi. 60 ulkeden 850 katılımcı ve 2 bini aşkın marka ve yaklaşık 300 bin ziyaretcinin katılımıyla gercekleşecek olan fuar pazar akşamına kadar acık kalacak. Fuar İzmir'de gercekleşen Agroexpo ve Cok Uluslu Tarım İş Forumu'nun acılış toreninde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Turkiye ekonomisinde en onemli sektorlerin başında tarım geliyor ve ekonomiye onemli katkılar sağlıyor. Sektore yonelik yasal duzenlemeler sayesinde istikrarlı bir buyume sağlandı. Avrupa'nın en buyuk tarımsal ekonomisi olduk. 2002 de Avrupa'da 4. sıradayken, 2005 yılında birinci sıraya yukseldik. 2002 yılında 4 milyar olan ihracat 4 kat artarak, 16.2 milyar dolara cıktı. 186 ulkeye bin 536 tarımsal urun ihrac eden ulke konumuna ulaştık" dedi. İzmir'e müjde Kırsalda kalkınma olmadan ulkede kalkınma olmayacağını ifade eden Bakan Fakıbaba, "Kırsal kalkınmada inşallah bir devrim yaşayacağız. Bu konuda bakanlığın cok onemli calışmalar var. Bunu en kısa zamanda İzmir'de de başlatacağımızın mujdesini vermek istiyorum. Kırsalda kalkınma olmadan ulkede kalkınma olmaz. Goreceksiniz koyden şehre gocu tersine cevireceğiz" diye konuştu.

EÜ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILDI
Ege Universitesi (EU) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında iş birliği ve veri paylaşım protokolu universitede duzenlenen torenle imzalandı. 81 ildeki universitelerle yaptıkları iş birliğini cok onemsediğini dile getiren Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, "İş birliği ile ulkemizin ve universitemizin kazanacağı cok onemli bir calışma ortaya konacağına, oğrencilerimizin gelişmesine katkında bulunacağına inanıyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN