Polis sahte para çetesini çökertti

İzmir’de telefonunu satan vatandaş, alıcının verdiği paraları bankamatiğe yatırmaya gittiğinde sahte olduğunu anladı. Şikayet üzerine polis, 6 kişiden oluşan sahte para çetesini yakaladı

Polis sahte para çetesini çökertti
İzmir'in Menemen İlçesi'nde yaşayan Hasan Yaygın isimli vatandaş cep telefonunu satmak için bir internet sitesine ilan verdi. Gözde Gül takma isimli alıcı Yaygın ile yaptığı görüşmede telefon için bin 900 lira karşılığında anlaştı. Yaygın telefonu teslim ettikten sonra karşılığında bin 900 lira para aldı. Yaygın, hesabına yatırmak üzere bankamatiğin para haznesine koyduğu banknotların sahte olduğunu anladı. Büyük bir şok yaşayan Yaygın, Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek zanlıdan şikayetçi oldu. Menemen polisi konuyu araştırırken, motosikletli Yunus Timleri tarafından marketten sahte para ile alışveriş yapan bir zanlı yakalandı. Zeki Demir adlı zanlının üzerinden 16 adet 20 lira olmak üzere toplam 320 lira sahte para ele geçirildi. Zeki Demir sorgusunda paraları Hasan Öner adlı kişiden aldığını itiraf etti. Bunun üzerine Hasan Öner düzenlenen operasyonla aynı gün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Hasan Yaygın isimli müşteki telefonunu sattığı kişinin Hasan Öner olduğunu canlı olarak teşhis etti. Cep telefonu karşılığında sahte bin 900 lira parayı vererek dolandıran kişinin Hasan Öner olduğu belirlendi.

SAHTE PARAYI ALMIŞ
Hasan Öner, sahte paraları Hasan Kabiloğlu isimli şahıstan 3'te birine satın aldığını itiraf etti. Harekete geçen polis ekipleri, Kabiloğlu ile iletişime geçip sahte para satın almak istediğini söyledi. Kabiloğlu ile buluşan polis ekipleri zanlıyı yakaladı. Kabiloğlu ifadesinde sahte paraları Süleyman Karadağ isimli şahısın imal ettiğini ve yanındaki arkadaşlarıyla birlikte piyasada sattıkları anlattı. Buradan da Süleyman Karadağ ile Tolga Yanık isimli çete üyelerine ulaşan polis, Çiğli'de bir birahanede eğlenen zanlıları yakalamayı başardı. Zanlıların üzerinden 156 adet 20 lira çıktı. Adliyeye sevk edilen 6 zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BİZE ULAŞIN