Emniyetin melekleri

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün bünyesinde 20 kadın polis şefi görev yapıyor. İl Emniyet Müdürü Aşkın’ın ekibi, en fazla kadın şefinin görev yaptığı dönem olarak kayıtlara geçti

Emniyetin melekleri
Erkeklerin yoğun olarak yer aldığı polislik mesleğinde İzmir Emniyeti bünyesinde bu kadar çok kadın emniyet müdür ve amirlerinin yer alması herkesin dikkatini çekiyor. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın döneminde kentte görev yapan 20 kadın polis şefi huzur ve sükunu sağlıyor. 2. Sınıf Emniyet Müdürleri Aysen Özkan, Nalan Demirel ve Nevin Akçal İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Kadın polis müdürleri arasında en çok dikkat çekeni Türkiye'nin tek kadın Asayiş Şube Müdürü Seda Okur. Okur, Kayıp Şahıslar Büro Amirliği bünyesinde kurduğu özel ekiple uzun yıllardır tozlu raflarda bekleyen 3'ü kadın olmak üzere 4 faili meçhul cinayetini çözerek büyük bir başarıya imza attı. Eski Çanakkale ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Orhan Okur'un kızı Seda Okur ve ekibi 8 yıl önce kaybolan 55 yaşındaki Mürevvet Yaradılmış, 9 yıldır kayıp 56 yaşındaki Ümmü Özkan ve 4 yıl önce kaybolan 35 yaşındaki Hediye Gülfidan Özkan'ın öldürüldüğünü ortay çıkardı. Okur ve ekibi ayrıca 3 yıldır kayıp olan 80 yaşındaki Burhanettin Çeçen'in A.Ö. isimli kadın tarafından öldürüldüğünü tespit etti.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
Narkotik Şube Müdür Yardımcısı Zeynep Erdoğan Derse torbacı diye tabir edilen uyuşturucu satıcılarının korkulu rüyası haline geldi. Uyuşturucuyla mücadelede etkin operasyonlar yapan Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde Şube Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Derse, 'Uyuşturucuya sıfır tolerans, her sokak başında biz olacağız' sloganı ve 'Sokakta uyuşturucu ile amansız bir savaş' stratejisiyle çalıştı. Derse'nin de büyük katkısıyla kentte 2017 yılı içinde 965 operasyon yapılarak büyük başarı sağalndı. Bu operasyonlardan 1999 şüpheli yakalandı, 2 ton 515 kilo esrar, 224 bin 718 uyuşturucu hap, 45 kilo 550 gram bonzai, 60 kilo kokain, 48 gram eroin ele geçirildi. Çocuk Şube Müdürü Gülden Türkal, şubeye gelen çocuklara hem anne şevkatiyle yaklaşıyor hem de üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Balçova Emniyet Müdürü Süheyda Tuğbay, Trafik Tescil Şube Müdürü Funda Kılıçdoğan, Karşıyaka İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Gülden Demiral, Eğitim Şube Müdürü Sevgül Hayal, Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürü Hatice Özer, Genel Denetleme ve Disiplin Şube Müdür Yardımcısı Meliha Yılmaz, Bornova İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Serap Aslan, Özel Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Hamiyet Selin Mert, Pasaport Şube Müdürü Aysel Uyar, Foça İlçe Emniyet Müdürü Gülcan Coşkun kentte görev yapan diğer isimler. Ayrıca Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde Burcu Yiğit, Hukuk İşleri ve Soruşturma Şube Müdürlüğü'nde Elif Bektaş Akcan ve Hatay Polis Merkezi'nde Berke Hızlı emniyet amiri olarak görev yapan kadınlar. Başta İzmir Emniyeti'nde görev yapan kadınlar olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, "Kadınlar polislerimizden çok memnunum. Görev yaptıkları yerlerde iyi işler çıkartıyorlar. Onlara bu görevi en iyi yapabilecek kişiler olduğu için o makamdalar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN