İZBAN protestosu

İzmir’de, İZBAN’daki ‘gittiğin kadar öde’ sistemi kargaşası devam ediyor. İzmirliler, yarın saat 06.00 ile 00.00 saatleri arasında İZBAN’a binmeyerek uygulamayı protesto edecek

İZBAN protestosu
15 Şubat tarihinde İZBAN'da yürürlüğe giren 'gittiğin kadar öde' sistemi, İzmirlileri çileden çıkardı. Uygulamanın yürürlüğe girdiği günden bu yana tepkilerini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışan İzmirliler çabaları sonuçsuz kalınca yine sosyal medya üzerinden örgütlenerek İZBAN'a, yarın saat 06.00 ile 00.00 saatleri arasında 1 günlüğüne binmeyerek protesto etme kararı aldı. Vatandaşların başlattığı kampanya kısa sürede çok sayıda kullanıcı tarafından sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki kişisel hesaplarında paylaşılırken tepkiler de beraberinde geldi. Yeni sistemi soygun olarak nitelendiren vatandaşlar 'Gittiğin kadar öde' ve 'Artı para' sloganları ile hizmete sokulan ücretlendirme sistemi ile İZBAN'daki taşıma ücretlerine de gizli zam yapıldığını öne sürdü. Yeni ücretlendirme sistemi ile dar gelirli vatandaşın ulaşım hakkının gasp edildiğini belirten vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yeni sistemden vazgeçmesi için çağrıda bulunarak, yaşanan aksaklıklara da isyan etti.

GİZLİ ZAM İDDİASI
Öte yandan sosyal medya üzerinden Büyükşehir Belediyesini şikayet yağmuruna tutan İzmirliler 4-5 Mart tarihlerinde İZBAN'dan inip ikinci toplu ulaşım aracına binişte ya da herhangi bir toplu ulaşım aracından İZBAN'a binişlerde 90 dakika sisteminin devre dışı kaldığını, dolayısı ile de kendilerinden fazla ücret alındığını öne sürdü. Büyükşehir'in Hemşehri İletişim Merkezi'ni adeta şikayet yağmuruna tutan İzmirliler kendilerinden fazla kesilen ücretlerin iadesini talep etti. Büyükşehir yetkilileri ise 90 dakika sisteminin devreye girebilmesi için bir toplu ulaşım aracından diğerine binişte aradan en az 5 dakika süre geçmesi gerektiğini, sıkıntının ikinci binişin bu süre aşılmadan yapılmasından kaynaklandığını belirtti. Sorunun giderilmeye çalışıldığını belirten yetkililer elektronik posta ortamında İzmirim Kart numarası ile belediyeye başvurulması halinde vatandaşa ileriki günlerde fazla çekilen bakiyelerin iade edilebileceğini söyledi.

ÖGRENCİLER MAĞDUR OLDU
Ulaşımla ilgili diğer bir sıkıntı ise kentte okuyan 300 binin üzerindeki üniversite öğrencisinin toplu ulaşım araçlarında kullandığı öğrenci kartlarının belediye tarafından bloke edilmesi ile yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda öğrencilere kartlarını belirlenen tarihlerde vizelettirmeleri için duyuru yapan ESHOT Genel Müdürlüğü, bu yıl iddiaya göre herhangi bir duyuru yapmadan geçtiğimiz hafta sonu kartları bloke etti. Geçtiğimiz cumartesi, pazar günü toplu ulaşım araçlarından yararlanmak isteyen öğrenciler, kartlarının hiçbir duyuru yapılmadan bloke edildiğini görünce büyük şok yaşadı. Çok sayıda öğrenci ulaşım imkanından yararlanabilmek için yeni kart almak dolayısı ile de aldıkları elektronik kartlara bakiye yüklemek zorunda kaldı. Yaşananlara isyan eden öğrenciler, Hemşehri İletişim Merkezine başvuruda bulunarak uğradıkları zararın Büyükşehir tarafından karşılanmasını talep etti.
BİZE ULAŞIN