Vicdan Konvoyu’na kadınlardan destek

Suriye’de Esed rejimi tarafından hapisanelerde işkenceye uğrayan kadın mahkumların sesini duyurmak için Vicdan Konvoyu oluşturuldu. İzmirli kadınlar, Hatay’a gitmek için yola çıktı

Vicdan Konvoyu’na kadınlardan destek
Suriye'deki hapishanelerde, Esed rejimi tarafından hukuka aykırı olarak tutulan ve her gün işkenceye uğrayan kadınların sesini duyurmak için Vicdan Konvoyu Projesi hayata geçirildi. İzmirli gönüllü kadınlar, projeye destek vermek için harekete geçti. Konak İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın önünde toplanan aralarında erkeklerin de bulunduğu 32 kişilik grup yola çıkmadan önce açıklamalarda bulundu. İnsanlık tarihinin en çok çocuk katledilen dönemine şahitlik ettiklerini belirten Genç İHH Gönüllüsü Şeymanur Altınok, "Rejim şu ana kadar bir milyona yakın insanı katletti. Hapisanelerde ayırt etmeksizin tutulan çocuk, kadın, yaşlılara işkence yapılıyor. 400 binden fazla insan sorgu merkezlerinde, hapishanelerde tutuldu. Akıbetinden hiçbir şekilde haber alınamayan 76 bin insanı kayıp diye geçiyor haberler. 116'sı çocuk 4 bin 219'u kadın kayıp" dedi.

SADECE İZLİYORLAR
Bütün olan bitenin uluslararası mekanizmaların gözünün önünde gerçekleştiğini belirten Altınok, "Uluslararası hukuk suçların işlenmesini engelleyemedi, suçluları cezalandırmayı başaramadı ama bu suçların işlendiğini bir rejim askeri adli tıp subayının sızdırdığı 55 bin fotoğrafla tespit etmeyi başardı. Çok korkunç işkencelerle katledilen 6 bin 786 insanın işkenceye uğramış bedenleri dünyanın orta yerine düştü" diye konuştu. Vicdan Konvoyu'na katılan Azerbaycanlı Gazeteci Nigar Ögeday İsse, "1992 yılında Hocalı'da da 450 kadınımız hapishanelerde aynı zulmü çekti. Suriyeli kadınlar da aynı zulme maruz kalıyor. Azerbaycanlı olarak, bir kadın olarak bu konuda kardeşlerimizin yanında olmak istedim. Türkiye Cumhuriyeti her zaman olduğu gibi mazlumun yanındadır" dedi. Grup daha sonra "Vicdan Konvoyu" yazılı dövizi otobüsün önüne asarak yola çıktı. Konvoya Manisa'dan 8 kişinin katılacağı belirtildi.
BİZE ULAŞIN