Hukukçunun haciz yalanı adliyede bitti

İzmirli Berkan Bulut, borcu nedeniyle hukuk bürosundan haciz ve gözaltı işlemi başlatıldığına dair mesaj aldı. Mesajın korkutma amaçlı olduğunu öğrenen Bulut, hukuk bürosundan şikayetçi oldu

Hukukçunun haciz yalanı adliyede bitti
İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Berkan Bulut, yaklaşık bir sene önce bir televizyon platformuna üye oldu. Üyelik sırasında Bulut'a cayma hakkının da bulunduğu, üyeliğini sonlandırması halinde herhangi bir ceza ödemeyeceği söylendi. Ancak, 3-4 ay boyunca uyduyu cihazını kullanan Bulut, söz verildiği gibi yanında internet aboneliği de verilmeyince firmadan memnun kalmadı. Aboneliğini sonlandırmak isteyen Bulut'a yaklaşık 5 ay sonra 500 lira borç çıkartıldı. Uydu alıcısını getirmesi durumunda borcun 280 liraya indirileceği ifade edildi. Bir süre sonra uydu cihazı ile birlikte firmaya giderek aboneliğini iptal etmek isteyen Bulut'a cihazın süresinin geçtiği indirimin uygulanamayacağı bildirildi. Bu duruma kızan ve verilen sözlerin tutulmamasına tepki gösteren Bulut, borcunu ödemedi.

ŞİKAYETÇİ OLUN
Bulut, Ankara'daki bir hukuk bürosundan cep telefonuna gelen mesajla ikinci bir şok daha yaşadı. Mesajda, 'Borcunuz ile ilgili taahhüt etmiş olduğunuz sürelerde ödeme yapmadığınız için dosyanızla ilgili Ankara 33. İcra Müdürlüğü'nce cebri icra kararı ile ev hacizi kararınız onaylanmıştır. Mal kaldırma işlemine geçilecektir. Hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş olup, Emniyet Genel Müdürlüğü hakkınızda yakalama evrakları gönderilmiştir' denildi. Mesajı okuyunca büyük şaşkınlık yaşayan Bulut, avukatı Alper Tufan aracılığıyla mesajı gönderen hukuk bürosu hakkında suç duyurusunda bulundu. Çok korktuğunu belirten Bulut, "Gözaltına alınacağımı ve evimizin haczedileceğini sandım. Zaten bipolar bozukluk rahatsızlığım var. Bu nedenle beni bu mesaj çok etkiledi" dedi. Öte yandan Bulut'un avukatı Alper Tufan ise, "Müvekkilime gönderilen bu mesajlar, TCK uyarınca tehdit suçunu oluşturmakla birlikte, mesaj içerikleri tehdit unsurları içermese dahi kişilerin huzur ve sükutunu bozma suçu oluşmaktadır. Vatandaşlara önerimiz, Hukuk Bürosu adı altında, vatandaşları cebir ve tehdit ile korkutmaya çalışan ve avukatlık mesleğini zedeleyen bu tür eylemleri Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve ilgili barolara şikayet yoluyla bildirmeleridir" dedi.
BİZE ULAŞIN