Nakilde büyük gurur

İzmir’de 2009’un Temmuz’unda karaciğer nakli programını başlatan Kent Hastanesi, bininci nakli gerçekleştirdi. 2017’de yapılan operasyonlarda yüzde 94 sağ kalım oranı yakalandı

Nakilde büyük gurur
İzmir'de Temmuz 2009'da karaciğer nakli programını başlatan Kent Hastanesi, 8.5 yılda gerçekleştirdiği başarılı nakillerle önemli başarı yakaladı. Türkiye'de yılda 100'ün üzerinde karaciğer nakli gerçekleştiren 4 merkezden biri olan Kent Hastanesi, bininci operasyonu gerçekleştirdi. Özellikle 2017 yılında, yüzde 94'e ulaşan sağ kalım oranıyla büyük başarı sağlandı. Bininci operasyonla birlikte hastane olarak büyük bir gurur yaşadıklarını belirten Kent Hastanesi Karaciğer Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Kılıç, "Bu sayı kolay erişilebilecek bir şey değil, devamlılığı ve iyi sonuçları gösteriyor. Karaciğer naklini bir maraton olarak nitelendirebiliriz. Sadece ameliyat değil, ameliyat öncesi hazırlık ve değerlendirmeyle birlikte ameliyat sonrasındaki bakım ve izlem de ayrıca çok önemli.Hastalarımızın sağlıklarına kavuştuğunu görmekse en büyük ödül. Türkiye, canlıdan karaciğer naklinde Güney Kore ve Hindistan ile en çok nakil yapan ilk üç ülke arasında yer alıyor" dedi.

115 BEBEĞE NAKİL
Gerçekleştirilen nakillerin 3'te 1'ini bebek ve çoçukların oluşturduğunu belirten Kılıç, "Hastanedeki ilk nakilden bu yana geçen 8.5 yıllık süreçte en küçük hastamız 15 günlük, en yaşlı hastamız 72 yaşındaydı. Bir yaş altında nakil yaptığımız bebek sayımız ise 115. Ülkemizde her yıl nakil yapılması gereken 2 bin civarında hasta var, ancak bin 200 nakil yapılabiliyor. Sayı hiç azalmıyor. Tüm dünyada organ bulma sıkıntısı var. Bu sıkıntı ülkemizde daha büyük o yüzden nakillerin yüzde 80'ini canlı vericilerden yapmak zorunda kalıyoruz. Esas olan kadavradan bağış bulabilmek. Bu konuda da Sağlık Bakanlığı'nın büyük çabaları var. Kadavradan organ bağışında milyon nüfus başına yıllık 7 gibi bir orana erişildi. Ama Avrupa'da bu sayı milyon nüfus başına 20-30. Bağışları bu sayılara çekmemiz gerekiyor" dedi.
BİZE ULAŞIN