CHP’li meclis üyesi uslanmadı

Çeşme’de 2 kat izni olan yere 6 katlı bina diken CHP’li Yıldırım’ın bu kez de ortağı olduğu şirket, usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle şikayet edildi. Projeler, incelemeye alındı

CHP’li meclis üyesi uslanmadı
Pazartesi 26.10.2020
ABONE OL

İzmir'in Çeşme ilçesinde imar usulsüzlüğüne adı karışan CHP'li meclis üyesi Aybars Yıldırım'ın skandalları bitmiyor. Çeşme Belediyesi Meclis Üyesi ve aynı zamanda imar komisyonu üyesiyken İnönü mahallesinde 2 kat konut imarı bulunan arsaya 'otel yapacağım' diyerek usulsüz olarak 29 bağımsız bölümden oluşan 6 katlı apartman diken CHP'li Aybars Yıldırım, bu sefer de ortağı olduğu mimarlık şirketinin ilçede hayata geçirdiği projeler nedeniyle şikayet konusu oldu. Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği, Aybars Yıldırım ve ortağının inşaat yaptırmak için kendilerine başvuruda bulunan mal sahiplerine denetimden muafiyet ve yasal sınırın üstünde imar hakkı taahhüt ederek bu güne kadar ilçede 3194 Sayılı İmar Kanunu'na aykırı birçok projeye imza attığını iddia etti.

CİMER'E ŞİKAYET ETTİ
CİMER'e gönderilen şikayet dilekçesinde ayrıca Yıldırım ve ortağının bu güne kadar ilçede hayata geçirdiği projelerin neredeyse tamamına yakınının imar mevzuatına aykırı olarak inşa edildiği, bu yapıların büyük bir bölümünün de kaçak yapılan bölümleri yasal hale getirmek için imar barışından yararlandığı ifade edildi. Dernek ayrıca imar barışından yararlanan bir kısım yapıların yapı kayıt belgelerinin de daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildiği ve haklarında yıkım işlemi başlatıldığını öne sürdü.

1993 İLE 2020 ARASI
Aybars Yıldırım ve ortağının şahsen veya şirketleri aracılığı ile 1993 ile 2020 yılları arasında ilçede hayata geçirdiği tüm projelerin Kıyı ve İmar Kanunu açısından mercek altına alınmasını talep eden Ekinoks Derneği, ayrıca yapılacak inceleme sonucunda aykırılık ya da ihlal tespit edilmesi durumunda sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığına görevi ihmal, kötüye kullanma, suistimal ve tespit edilecek diğer sair suçlardan ötürü suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Şimdi tüm gözler Çeşme Kaymakamlığı'nın en geç 27 Ekim (Yarın) tarihine kadar teslim edilmesini talep ettiği ön inceleme raporuna çevrildi. Gelecek rapora göre kaymakamlığın müfettiş isteyip soruşturma açtırabileceği öğrenildi.