Diyarbakır'da mesleki eğitim kursları

Diyarbakır'da 52 kursta mesleki eğitim verilen 5 bin 700 kişiye aylık 350 lira ödeme yapıldığı bildirildi.

Vali Hüseyin Avni Mutlu, Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı'nda (MEKSA) açılan bilgisayarlı muhasebe, çocuk eğitimi ve yönetici sekreterliği gibi mesleki eğitim kurslarını ziyaret ederek, kurslar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kursiyerlerle görüşen Vali Mutlu, bir süre onların sorunlarını dinledi.

Mutlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, mesleki eğitime büyük önem verdiklerini, bu nedenle Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞ-KUR ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle çeşitli kurslar açtıklarını söyledi.

Kentteki 70 ayrı mekanda 52 mesleki eğitim kursu verildiğini ifade eden Mutlu, şöyle konuştu:

''Mesleki eğitim verilen 5 bin 700 kişiye aylık 350 TL ödeme yapılıyor. Yıl sonunda bu sayı artacaktır. Verilen eğitimlerin devamı için kurumlarımız çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Meslek eğitimi kurslarında kursiyerlere ayrıca 350 TL civarında ödeme yapıyoruz. Bu suretle kursiyerleri eğitimlerine devam ederken maddi yönden de destekliyoruz. Diyarbakır için mesleki eğitim çok önemli. Okulların kapanmasına rağmen mesleki eğitime kesintisiz devam ediliyor. Diyarbakır'ın en önemli ihtiyaçlarından birisi yetişmiş insan gücüdür. İş dünyasının ihtiyacı gözetilerek ciddi çaba gösteriyoruz. Bu konuyla ilgili GAP Eylem Planı çerçevesinde mesleki eğitim programlarıyla Diyarbakır ve bölgeye insan gücünün eğitim standardını yükseltmek için ciddi bir destek gelmiştir. Kursiyerler donanımlı bir şekilde mezun olacak ve kaliteli eğitim ile iş dünyasında yer edinecekler.''

BİZE ULAŞIN