Sınavda bayılmaya karşı önlem

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavının, klimalı spor salonunda organize edileceği bildirildi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun (BESYO) bu yıl yapacağı özel yetenek sınavının, klimalı spor salonunda organize edileceği bildirildi.

ADÜ BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Reşat Kartal, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl okullarının Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Antrenörlük bölümlerine 120 kişinin özel yetenek sınavı ile alınacağını belirterek, 10 Ağustos 2009'da başlayan aday kayıtlarının, 26 Ağustos Çarşamba gününe kadar devam edeceğini, sınavın 31 Ağustos-5 Eylül 2009 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirtti.

Sınavda, zik zak koşu, koordinasyon ve branş testlerinin yer aldığını ifade eden Kartal, şu ana kadar 250 başvuru alındığını, ancak önceki yıllarda olduğu gibi son üç günde yoğunluk yaşanarak, başvuru sayısının 750'ye ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Kartal, önceki yıllarda sınavı eski okul binalarının yanındaki İncirliova Stadı'nda yaptıklarını hatırlatarak, burada yapılan koşularda hoş olmayan görüntülerin yaşandığını hatırlattı.

Öğrencilerin sıcak hava altında yaptıkları yorucu koşulardan sonra bayıldıklarını, ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını aktaran Kartal, şöyle konuştu:

''Ülkemizdeki bütün BESYO'ların yaptığı sınavlar, hep ulusal kanallarda 'bayıltan sınav' olarak gösterildi. Bu durum ailelerin, çocukların sağlıkları için endişe etmesine yol açtı. Sonuçta, kimse çocuğunun 40 derece sıcak altında koşmasını istemez. Bu yıl bu duruma bir son verdik, stadyum koşularını kaldırdık. Bunun yerine ADÜ Spor Kültür Salonumuzda klimalı ortamda sınavımızı yapacağız. Bunun daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Bu yılki sınavda bayılma olaylarının yaşanmamasını bekliyoruz. Ama her ihtimale karşı sağlık ekiplerimiz, salonumuzda hazır bulunacaklar.''

Kartal, sınava kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin, ÖSS sonuç belgesi, lise diploması, nüfus cüzdanı ve sağlık raporu ile birlikte müracaat etmeleri gerektiğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN