Rektörlerin seçim sistemi değişiyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yapılacak değişiklikle rektörleri üniversitelerin mütevelli heyetlerinin seçeceğini açıklad

Çarşamba 16.09.2009
ABONE OL
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, katıldığı bir açık oturumda üniversitelerde, yeni üniversiteye giriş sisteminde, yabancı dil öğreniminde ve üniversitelerin bölünmesi konusunda şu açıklamalarda bulundu:
KAMPLAŞMA UYARISI: Halen yürürlükte olan rektör seçim sistemi üniversiteleri bölüyor, kamplaşmaya neden oluyor. 6 rektör adayının seçimi yapılıyor. Yasa gereği bunun böyle olması gerekiyor. Ama öğretim üyelerini bu seçimle gruplara bölmüş oluyoruz. Getireceğimiz sistem bu karmaşayı ortadan kaldıracak. Mütevelli heyet üniversitenin rektörünü seçecek.
SUÇLAMALARDAN KURTULUYORUZ: Yeni üniversiteye giriş sistemiyle öğrenciler iki aşamalı bir sınavla üniversiteye girecek. Böylece üç saatlik bir süre içinde, 12 yıllık bir eğitimin sorgulanmasından kurtulacağız. Bizim hedefimiz üniversite girişi daha adil bir düzene sokmak. Bunun için açık uçlu soruların olduğu bir sınav sistemini düşünüyoruz. .Üniversite başvurularını beli bir düzeye çekmeyi başarırsak, düşündüğümüz sistemi yürürlüğe koyacağız.
UZAKTAN EĞİTİM: Türkiye'de yabancı dil sorunu yıllardan beri çözülmemiş. Batı ve gelişmiş ülkelerde yabancı dil eğitimi diye bir sorun yok. İlköğretimden başlayan bir sistemle bir veya iki dil öğretiliyor. Bizde ise en büyük sorun. Üniversitelerimizde öğrencilere yabancı dil öğretmeye kalkıyoruz. Yabancı dil eğitimini açık öğretimle vermeyi düşünüyoruz. İlköğretimden itibaren öğrenciler yabancı dil eğitimi alacak. Bu konuda birkaç üniversitemiz ileri durumda. Bu üniversitelerin deneyimlerinden yararlanarak bu sorunu çözeceğiz. Okullarda öğrenciler pratik yapacak.
UYGULAMALI MESLEKİ EĞİTİM: Batıda mesleki eğitim yüzde 70. Bizde ise yüzde 30. Bu oranı düzenlediğimizde sorunu çözmüş oluruz. Bunun için meslek liselerindeki kat sayı sorununu kaldırdık. Öğrencilerin mesleki eğitime yönelmelerini sağladık. Şimdi sistemin ikinci ayağını devreye sokuyoruz. Yeni sitemde Meslek Yüksek Okulları üç devre olacak. Öğrenci eğitimin bir devresinde okuduğu meslekle ilgili pratik yapacak.ak.
ÜNİVERSİTELERİN BÖLÜNMESİ: Üniversiteler belli bir kapasitenin üstünde olunca ve her sorunun YÖK ve rektör denetiminde çözülmesi gündeme gelince içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Biz sorun yaratan değil çözen olmak istiyoruz. Bölünme konusu ise gündemde. Marmara Üniversitesi bölünme konusunda kendisi bir karar aldı. Sırada Uludağ ve Selçuk Üniversiteleri var. Başka üniversiteler de istiyorlar. Bu konuları değerlendireceğiz.