24 bin öğretmen açığı var

Türk Eğitim-Sen İstanbul Bölge Başkanı Hanefi Bostan, İstanbul'da yaklaşık 24 bin 600 öğretmen açığı bulunduğunu, bunların büyük çoğunluğunu ise branş öğretmenlerinin oluşturduğunu bildirdi.

  1. Haberler
  2. Eğitim
Perşembe 17.09.2009 17:02 ABONE OL
Hanefi Bostan, yaptığı yazılı açıklamada, bilişim teknolojilerinde bin 200, Türk Dili ve Edebiyatı'nda bin 300, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nde bin 450 ve Türkçe'de 520 olmak üzere hemen hemen bütün branşlarda İstanbul'da öğretmen açığının olduğunu ifade etti.

Öğretmen açığı nedeniyle öğrencilerin 30-40 kişilik sınıflarda eğitim aldığına dikkati çeken Bostan, şunları kaydetti:

''İstanbul'da yaklaşık 24 bin 600 öğretmen açığı bulunuyor. Bunun büyük çoğunluğu da branş öğretmenlerinden oluşmaktadır. Yeni kayıtlarla birlikte bu açık 35 bine çıkacaktır. İstanbul'da 94 bin norm kadro var ancak Milli Eğitim Bakanı ve Maliye Bakanı'nın keyfi tutumlarından dolayı öğretmen açığı doldurulamıyor.''

Türkiye genelinde son olarak 15 bin 800 öğretmen atandığına dikkati çeken Bostan, bu sayının İstanbul'daki ihtiyacının yarısını bile karşılayamadığını savunarak, hükümetten bir an önce sorunu çözmesini istedi.

Bostan, fen edebiyat ve eğitim fakültelerinden mezun olan 220 bin öğretmen adayının bulunduğunu, sorunun da bunlardan kişilerden atama yapılarak çözülebileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU