Tatil sona eriyor

2009-2010 eğitim öğretim yılı yarın başlıyor. Yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen ders başı yapacak.

Çarşamba 23.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009 16:44
ABONE OL
Öğrenciler üç ay süren yaz tatilinin ardından yarın, 18 Haziran 2010'a kadar sürecek yeni eğitim öğretim yılı maratonuna başlayacak.

Okul öncesinde bu yıl 32 ilde zorunlu eğitime geçiliyor. Amasya, Trabzon, Burdur, Rize, Nevşehir, Yalova, Kırklareli, Isparta, Çanakkale, Muğla, Karaman, Kırşehir, Bilecik, Tunceli, Düzce, Giresun, Edirne, Kilis, Bartın, Uşak, Karabük, Bolu, Artvin, Eskişehir, Ardahan, Kırıkkale, Çankırı, Sinop, Gümüşhane, Bayburt, Kütahya ve Samsun'da 5 yaş grubundaki tüm çocuklar ''okullu'' olacak.

Türkiye genelinde 1204 anaokulu, ilköğretim okullarında 40 bine yakın ana sınıfı bulunuyor. Okul öncesi eğitimden 800 bin civarında çocuk yararlanıyor.

İlköğretime bu yıl 1 milyon 307 bin çocuk kaydoldu. Okula yeni başlayan çocuklar geçen hafta okula alışabilmeleri amacıyla ''uyum programı''na alındı. Türkiye'de 32 bin 662 ilköğretim okulunda 10 milyon 428 bin çocuk okuyor. Bu okullarda 428 bin öğretmen görev yapıyor.

Genel ortaöğretimde 4 bin 53 genel lisede 2 milyon 272 bin öğrenci öğrenim görüyor. Mesleki ve teknik ortaöğretimde de 4 bin 622 lisede 1 milyon 565 bin öğrenci okuyor.

Bu eğitim öğretim yılının sonlarına doğru üniversiteye girişte getirilen yeni sistem de uygulanmaya başlanacak. İki aşamadan oluşan sınavın ilki (Yükseköğretime Geçiş Sınavı-YGS) 2010 Nisan, ikinci aşaması (Lisans Yerleştirme Sınavları-LYS) da 2010 Haziran ayında gerçekleştirilecek.

YGS'ye tüm adaylar katılacak. YGS'de adaylara Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinde 40'ar olmak üzere 160 soru yöneltilecek, 160 dakika süre verilecek.

Haziran'ın ikinci yarısında gerçekleştirilecek LYS de Matematik, Fen Bilimleri, Edebiyat ve Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil alanlarında yapılacak. Birinci sınavı başaran adaylar LYS'de tercih edecekleri alanlarda sınavlara girecek.

2009-2010 eğitim öğretim yılının ilk yarısı 22 Ocak 2010 günü sona erecek. Öğrenciler, 5 Şubata kadar tatil yapacak. İkinci yarıyıl 8 Şubatta başlayacak ve 18 Haziranda sona erecek.

İSTANBUL'DA OKULUN İLK GÜNÜ ALARMI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, okulların açılacağı 24 Eylül Perşembe günü trafik sıkışıklığı yaşanmaması için tedbirler aldı.

İlk gün toplu taşıma araçları sabah 06.00-13.00 saatleri arası ücretsiz olacak. 08.00-17.00 saatleri arasında, 697 kritik noktada, 1.563 zabıta memuru, 233 ekip otosu, 27 araç çekicisi ile hizmet verilecek.

Başkan Kadir Topbaş ve Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu başkanlığında yapılan toplantılarda tedbirler ve çözümler tartışıldı. Toplantıya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Taksiciler Odası, Okul Servisleri Odası, İstanbul Ticaret Odası, İETT, İDO, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Yapı İşleri Müdürlüğü, Ulaşım A.Ş., İBB Trafik Müdürlüğü, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü katıldı.

Toplantıda alınan tedbirler ve kararlar ise şöyle:

* 2009-2010 eğitim öğretim yılında 2.802 okulda eğitim ve öğretime başlanacak.

* 2 milyon 355 bin 969 öğrenci eğitime başlayacak.

* Eğitim öğretim yılında 13 bin servis aracı öğrenci taşıyacak.

* Öğrenci servisleri okulların açıldığı ilk gün trafiğe boş çıkmamaları için bir hafta önceden öğrenci kayıtlarını bitirecekler. Öğrencilerin alınacakları yerler belirlenecek.

* Servisler mutlaka öğrenciyi evinden alıp evine bırakacak kesinlikle öğrenci boş olarak servise çıkılmayacak.

* Çocuklarını okula servisle gönderen veliler özel araçları yerine mutlaka servisleri kullanmaları, özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları trafik akışı açısından büyük önem taşıyor.

* Gönüllü öğretmen ve öğrenciler okul önlerinde öğrenci geçişlerini yönlendirecekler. Okul servisleri okul çevrelerindeki İSPARK otoparklarında okul giriş ve çıkış saatlerinde iki gün süreyle ücretsiz araç park edecekler.

* 24 Eylül günü İETT, şehir hatları vapurları, metro, hafif metro; sabah 06.00-13.00 saatleri arası ücretsiz olacak.

* İETT ek otobüs seferi koyacak. Çocuklarını servisle göndermeyen veliler ve öğrenciler toplu taşım araçlarını tercih etmeleri ulaşım ve trafik rahatlığı açısından büyük önem taşıyor.

* Sirkeci Harem arası ek arabalı vapur sefer yapacak.

* Okul Servis araçları arabalı vapurlardan öncelikle yararlanacak.

* Metro- Hafif Metro-Finiküler PİK saatlerde azami sıktıkta sefer düzenleyecek (sinyalizasyon ayarlarına göre 2 dk bir)

* Halen 09:30-17:00 arası yapılan 4. Levent-Maslak A.O.S. arası metro seferleri okulların açılmasıyla birlikte, 25 Eylül tarihinden itibaren sabah 06:00, akşam 21:00 arası yapılacak.

* Yollarda olabilecek hasarlı kazalara anında müdahale edilecek, çeşitli güzergâhlarda 70 çekici hazır bekletilecek.

* Çöp kamyonları gündüz çöp toplaması yapmayacak. Çalışmalar gece tamamlanacak.

* Trafik akışını sağlamak için 7 bin polis görev yapacak. Okulların açılacağı gün, büro hizmeti yapan polisler, İlçe Emniyet Müdürlükleri personeli trafik düzeninin sağlanmasına yardımcı olacak.

* İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesi olan 12 ilçede 315 trafik ekibi ile okul çevrelerinde görev yapacak.

* İstanbul genelindeki okullar çevresinde ve önemli kavşaklarda 08:00 - 17:00 saatleri arasında, 697 kritik noktada, 1.563 zabıta memuru, 233 ekip otosu, 27 araç çekicisi ile hizmet verilecek.

* Özellikle kavşaklar ve döner adalarda geçiş üstünlüğüne riayet edilmesi trafik sıkışıklığını büyük ölçüde rahatmış olacak.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE CEP TELEFONU YASAĞI

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, ilk ve orta dereceli okullarda, kamera, fotoğraf ve ses kayıt özelliği olan veya MP3 olarak kullanılabilen cep telefonlarının, öğretmen ve öğrenciler tarafından okullara getirilmesini ve kullanılmasını yasakladı.

Vali Kılıçlar, yazılı açıklamasında, cep telefonlarının amacı dışında kullanılmasının önüne geçmek, bu nedenle öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasına, motivasyonlarının düşmesine ve sınıftaki eğitim ve öğretim ortamının olumsuz yönde etkilenmesine meydan vermemek amacıyla bazı sınırlamalara karar verildiğini bildirdi.

Bu kapsamda, tüm ilk ve orta dereceli okullarda kamera, fotoğraf ve ses kayıt özelliği olan veya MP3 olarak kullanılabilen cep telefonlarının öğretmen ve öğrenciler tarafından okullara getirilmesinin ve kullanılmasının yasakladığını ifade eden Kılıçlar, bu özellikle sahip cep telefonlarının kapalı bile olsa okullara getirilemeyeceğini belirtti.

Kamera ve fotoğraf çekme özelliği olmayan, müzik çalar (MP3) olarak kullanılmayan cep telefonlarının, okullara ancak kapalı olması şartıyla getirilebileceğini bildiren Vali Kılıçlar, alınan bu tedbirlerin aynı zamanda çocukların ve gençlerin sağlığının korunmasına ve ailelerin gereksiz harcamalardan kaçınmasına yardımcı olacağını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI GÜL: YENİ NESİLLERİN BAŞARILI OLMALARI TÜRKİYE'NİN DE BAŞARISI OLACAKTIR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geleceğin teminatı olarak gördüğü çocuk ve gençlerin en iyi imkan ve şartlara kavuşturularak, çağın gerekleri doğrultusunda kaliteli bir eğitim almalarının devletin öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, ''Yeni nesillerin insan haklarına, insanlara ve düşüncelere saygılı, hoşgörülü, yeteneklerini geliştirebilen, düşünebilen, bilgiye ulaşabilen, çok okuyan, demokrasiyi, modern dünyanın değerlerini bilen bireyler olarak yetiştirilmelerine büyük önem veriyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Gül, yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Eğitimin, kalkınmanın ve gelişmenin temeli, Türkiye'nin geleceği olduğunu kaydeden Gül, çocuk ve gençler ne kadar iyi yetiştirilirse, onlara ne kadar çok imkan sunulursa Türkiye'nin yarınlarının da o kadar parlak olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, sürdürülebilir gelişmeyi sağlamış, ekonomik, bilimsel, sosyal ve kültürel bakımdan güçlü, demokrasisi mükemmel, daha müreffeh ve rekabet gücü yüksek bir ülke olarak ilerlemesi için, eğitim alanındaki çalışmaların ve yatırımların kararlılıkla devam etmesinin elzem olduğuna işaret etti. Gül, şöyle devam etti:

''Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuk ve gençlerimizin en iyi imkan ve şartlara kavuşturularak, çağın gerekleri doğrultusunda kaliteli bir eğitim almaları devletin öncelikleri arasında yer almaktadır. Yeni nesillerin insan haklarına, insanlara ve düşüncelere saygılı, hoşgörülü, yeteneklerini geliştirebilen, düşünebilen, bilgiye ulaşabilen, çok okuyan, demokrasiyi, modern dünyanın değerlerini bilen bireyler olarak yetiştirilmelerine büyük önem veriyoruz.

Çocuk ve gençlerimize ancak böylelikle dünyanın kapılarını açabileceğimiz, kendilerini her ülkede ispat edebilmeleri için alternatifler sunabileceğimiz kanaatindeyim. Bu vesileyle şunu da vurgulamak isterim ki yeni nesillerin başarılı olmaları, sadece okulların, öğretmenlerin ve ailelerin değil, Türkiye'nin de başarısı olacaktır. Bu nedenle, okul öncesinden üniversiteye kadar eğitimin her kademesinde standartların ve kalitenin daha da yükseltilmesinin, bilgi çağının şartları doğrultusunda yeniliklerin ve uygulamaların hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekmek istiyorum. Bununla birlikte bilgi teknolojilerinden yararlanarak eğitimin sürekliliğinin sağlanması da gerekmektedir.''

''EN BÜYÜK YÜK, FEDAKAR ÖĞRETMENLERİMİZİN OMUZLARINDADIR''

Türkiye'de son yıllarda eğitim alanında sevindirici gelişmeler yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, çalışmaların devlet vatandaş iş birliğiyle bir seferberliğe dönüştüğünü ifade etti. Devletin ve milletin eğitime yapılan yatırımın, insana ve geleceğe yapılan yatırım olduğu bilinciyle hareket ettiğini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

''Uzak görüşlü hamlelerle ülkemizi, eğitim başta olmak üzere, bütün alanlarda hedeflediğimiz seviyeye, Atatürk'ün öngördüğü muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacağımıza inancım tamdır.
Bu süreçte biliyoruz ki en büyük yük, fedakar öğretmenlerimizin omuzlarındadır. Bugün Türkiye'nin geleceği, öğretmenlerimizin yetiştirdiği 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' nesillerle şekillenmektedir. Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken büyük bir sevgiyle görev yapan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.

2009-2010 eğitim öğretim yılının verimli geçmesini temenni ediyorum. Değerli öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize ve tüm eğitim camiasına başarılar diliyorum, selamlarımı ve saygılarımı iletiyorum.''