Öğrencilere rehber oluyorlar

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, öğrencilere psikolojik danışmanlıktan rehberliğe ve barınmaya kadar yardımcı oluyor.

Pazar 27.09.2009 12:59
ABONE OL
Merkezin Müdürü Doç. Dr. Esra Ceyhan, merkezin 1991 yılından beri öğrencilere, personele ve personel yakınlarına psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti verdiğini belirterek, öğrencilere okula adım atmaya başladıkları andan mezun olana kadar geçen sürede sürekli yardımcı olduklarını kaydetti.

Merkezin görevinin ruh sağlığını koruyucu ve önleyici etkinlikler olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ceyhan, şöyle konuştu:

''Öğrenciler, akademik yaşantılarının dışında günlük hayatlarında yaşadıkları ve gelecekte yaşayacakları sorunlarla nasıl baş edebilecekleri hakkında yaşam becerileri kazanmalıdır. Bu becerileri kazanmaları için kişisel gelişim seminerleri açıyoruz. Gençleri ihtiyaçları olduğu konularda bilgilendirmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 10 kişinin katıldığı 8-10 hafta süren grup çalışmaları da yapıyoruz. Öğrencilerin ihtiyaçlarından yola çıkarak programlar hazırlıyoruz. Çalıştığımız konular öğrenci sorunlarına paralel devam ediyor. Gençlere iletişim becerilere kazandırma, karşı cinsle uyumlu ilişki kurma, stresle başa çıkma gibi farklı 23 konu seminerimiz var. İnternet üzerinden de destek isteyen öğrencilerimiz oluyor. Onlara da elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz.''

''KIZ ÖĞRENCİLER PSİKOLOJİK DESTEK ALMAYA DAHA YATKIN''

Doç. Dr. Ceyhan, merkezin yılda yaklaşık 2 bin öğrenciye hizmet verdiğini belirterek, bir öğrencinin farklı konularda seminer ve grup çalışmasına katılabileceğini bildirdi.

Kişisel gelişim seminerlerine katılan öğrencilere katılım belgesi verdiklerini ifade eden Ceyhan, şunları kaydetti:

''Kişisel gelişim seminerlerine katılan öğrencilerin katılım belgeleri CV'lerinde önemli yer tutuyor. Seminerler bu yönüyle de öğrenciler için tercih sebebi olabiliyor. Kız öğrencilerimiz psikolojik rehberlik ve danışmanlık almaya erkeklerden daha yatkın. Erkekler, psikolojik destek almakta daha çekimserler ve kendi kaynaklarını kullanmayı tercih ediyorlar. Kız öğrenciler sorunlarının başında gelmeyi tercih ederken erkek öğrenciler çaresiz kalınca geliyor. Öğrencilerin psikolojik destek alma konusundaki tutumları da değişti. Artık öğrenciler merkeze rahatlıkla girip çıkabiliyor. Destek alan öğrencilerin olumlu geri dönüşleri bizi mutlu ediyor. Onlara destek olup attıkları adımda yanlarında olmak çok önemli.''

Doç. Dr. Ceyhan, öğrencilerin destek istediği konuların yıllara göre değiştiğini ifade ederek, ''Hazırlıkta ve birinci sınıfta okuyan öğrencilerimiz daha çok uyum sorunu yaşıyor. Yalnız kalan gençler bize gelip destek istiyor. Son sınıf öğrencileri de gelecek kaygısıyla bize geliyor. 'Mezun olunca ne yapacağız' gibi sorunlarla destek istiyorlar. Onlara kariyer planlaması konusunda destek veriyoruz. Sınav kaygısıyla gelen öğrencilerimiz yoğun. Sınav kaygısı her dönem öğrencilerin sorunu olarak karşımıza çıkıyor'' diye konuştu.

''BARINMA KONUSUNDA DA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ''

Sosyal çalışmacı Ayşe Kızıltaş da öğrencilere psikolojik destek ve danışma hizmetinin yanı sıra barınma konusunda yardımcı olmaya çalıştıklarını belirterek, güvenlik soruşturması yapılmış yurtları ve apartların broşürlerini merkezlerinde bulundurduklarını bildirdi.

Merkeze gelen öğrencilere ve velilere söz konusu yurtların ve apartların broşürlerini dağıttıklarını ifade eden Kızıltaş, şunları kaydetti:

''Öğrencilerin kayıtta çok kısa zamanları var. O kısa zaman içinde de bir yere yerleşip memleketlerine dönüyorlar. Apart ve yurtların güvenlik soruşturması yapıldığı için velilerin de içi rahat oluyor. Merkezin dışında bir panomuz var. Kiracı arayanlar veya ev arkadaşı arayanlar buraya not bırakıyor. Panodan inceleyerek not alıp gidip ev bulan öğrencilerimiz var.''